10 sygnałów świadczących o tym, że w długoletnim związku zaczyna dziać się źle

Katarzyna Leszczyńska 13.12.2017
Oznaki świadczące o problemach w związku
Fotografia: pixabay.com

Nad taką relacją lepiej się zastanowić. 

Bycie w długim związku nie jest rzeczą łatwą. Czasami trudno wówczas odróżnić miłość od przyzwyczajenia oraz rutynę od problemów. Są sytuacje, gdy wydaje nam się, że wszystko jest w najlepszym porządku, a w rzeczywistości nasz związek zmierza ku destrukcji. Niektóre rzeczy po prostu przestajemy zauważać. Portal Bustle.com przygotował listę tego typu rzeczy, które zdradzają, że w naszym związku nie dzieje się dobrze.

Brak kłótni

Po latach związku nadchodzi moment, że kłócimy się nieco częściej niż na początku. I jest to całkowicie naturalne zjawisko. Nie chodzi oczywiście o to, żeby wrzeszczeć na siebie co godzinę. Drobne sprzeczki od czasu do czasu są jednak objawem, że wszystko jest w porządku, nie ma bowiem dwóch takich samych osób, które zgadzałyby się w każdej kwestii.

Rozmawianie wyłącznie na przyjemne tematy

Oczywiście, kiedy mieszka się z kimś i spędza razem dużo czasu, trudno o to, żeby w ogóle ze sobą nie rozmawiać (co w ogóle jest najgorszą z opcji). Problem pojawia się wtedy, gdy przestajemy rozmawiać szczerze o swoich uczuciach. Można dyskutować o pracy, pogodzie, polityce. Od czasu do czasu warto jednak usiąść i szczerze nawzajem zdradzić swoje emocje. Gdy partner w tym czasie zaczyna zmieniać temat, coś nie jest w porządku.

Zwracanie się z problemem do innych

Związek powinien opierać się na wzajemnym wsparciu i pomocy. Nasz partner powinien być pierwszą osobą, do której udajemy się z problemem. Jeżeli myśl o zwróceniu się po pomoc do partnera przysparza nas o dreszcze, nie jest dobrze. Podobnie, jeżeli o kłopotach, których źródłem jest związek, nie rozmawiacie między sobą, tylko szukacie porad gdzieś indziej.

Chęć spędzania czasu samotnie

Każdy człowiek potrzebuje czasu tylko dla siebie. I nie ma w tym nic złego, jeżeli to będzie godzina z dobrą książką w pokoju obok. Gorzej, gdy na każdym kroku próbujemy izolować się od partnera. Wówczas może pojawić się problem nie do przeskoczenia, o którym lepiej jak najszybciej porozmawiać.

Spędzanie czasu z innymi stało się ważniejsze

To łączy się z drugim punktem. Gdy nadchodzi moment, że wolimy spędzać czas z innymi niż z ukochany, jest źle. Podobnie, jeżeli umawiając się ze znajomymi zaznaczamy, że chcemy przyjść bez osoby towarzyszącej, a partnera najchętniej zostawilibyśmy po drugiej stronie kraju.

Chęć spędzania czasu z innymi lub samemu może być objawem kłopotów w związku

Brak ekscytacji w związku z sukcesami partnera

Naturalną reakcja na osiągnięcia ukochanej osoby jest wspólna radość. Zazwyczaj partnerzy cieszą się z sukcesów drugiej osoby w związku. Jeżeli nic nie czujemy, podczas gdy partner informuje nas np. o swoim awansie, coś zapewne się wypaliło.

Brak przyciągania seksualnego

Seks jest istotną rzeczą w związku. Brak przyciągania pomiędzy partnerami nie koniecznie musi oznaczać małą atrakcyjność któregoś z nich. Chodzi raczej o uczucia. Jeżeli nie kochamy drugiej osoby, prawdopodobnie nie będziemy mieli ochoty na zbliżenie się do niej.

Rozdrapywanie starych ran

Innymi słowy: kłócenie się w kółko na ten sam temat i nieustanne wypominanie sobie pewnych kwestii. Lub też przypominanie sobie sytuacji z przeszłości, które już dawno nie są aktualne, ale idealnie mogą stanowić pretekst do kłótni.

Częste rozmowy z byłym

Ważną oznaką o problemach związku jest tęsknienie którejś ze stron za byłym partnerem. A to może powodować do nieustannego kontaktu z nim lub spotkań. O ile zdrowa przyjaźń z byłym nie jest czymś złym, o tyle spędzanie z nim zbyt dużo czasu, może niekorzystnie wpłynąć na nową relację.

Strach przed wybuchem

Napięcie w związku nie jest czymś pozytywnym. Nikt na dłuższą metę nie może wytrzymać nieustannego strachu o to, czy nasz partner nie wybuchnie. Wówczas pojawia się ciągłe ważenie słów i zastanawianie się, czy przypadkiem nie powiemy czegoś za dużo.

Brak kłótni w związku źle świadczy o relacji
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów