Tych pytań nie powinno zadawać się partnerowi. Niektóre mocno zaskakują

Emilia Klima 30.05.2017
O czym nie rozmawiać z partnerem?
Fotografia: Flickr.com

Psycholog specjalizująca się w terapii par wymieniała tematy, których lepiej nie poruszać z partnerem. 

Im więcej rozmawiania na drażliwe tematy, tym zdrowszy związek? Zdaniem specjalistki od relacji międzyludzkich - niekoniecznie. Davida Rappaport, mówczyni motywacyjna, psycholog i terapeutka prowadząca sesje dla skonfliktowanych par twiedzi, że są tematy, które lepiej omijać szerokim łukiem. Jej zdaniem poruszanie nieprzyjemnych dla którejś ze stron kwestii, może wpłynąć negatywnie nie tylko na jej zdrowie psychiczne, ale też na jej relację z partnerem.

Znanie wszystkich sekretów partnera brzmi jak dobry pomysł, ale w rzeczywistości to może zrujnować twój związek. Każdy ma prawo do prywatności, są obszary opatrzone zakazem wstępu i nie ma w tym nic złego. Nawet jeśli oboje jesteście otwartymi osobami i dużo rozmawiacie o emocjach, są takie tematy, których poruszenie może wywołać stres, dyskomfort psychiczny, zażenowanie, a nawet chęć zakończenia relacji - tłumaczy.

anigif_sub-buzz-26421-1478541789-6

O czym nie można rozmawiać z partnerem?

Spostrzeżenia psycholog zebrał portal Bustle.com, który na ich podstawie stworzył listę 11 pytań, których nie można zadawać partnerowi. Niektóre z pozycji brzmią co najmniej zaskakująco. Gotowi?

1. Czy coś cię trapi?

Ekspertka wyjaśnia, że reagowanie na kiepski nastrój partnera jest istotne, ale nie można bez przerwy pytać się drugiej połówki, czy wszystko w porządku. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z bardziej zamkniętą osobą, która o problemach rozmawia dopiero wtedy, kiedy czuje się na to gotowa.

2. Jaki był twój ex?

Rozmowa o byłych, zdaniem ekspertki, prowadzi do niepotrzebnego porównywania się do dawnej miłości. Przeszłość zostawcie w przeszłości - radzi.

3. Czy mnie zdradzasz?

Psycholog uważa, że takie pytanie powinno paść dopiero wtedy, kiedy mamy poważne przesłanki (najlepiej poparte dowodami) wskazujące na zdradę partnera. Stawianie takiego pytania za każdym razem, gdy wpadamy w paranoję, może sprawić, że partner (o ile nie ma nic na sumieniu) poczuje się zraniony takim oskarżeniami. To może mieć negatywny wpływ na związek.

4. Czy mnie kochasz?

Ekspertka twiedzi, że deklaracje miłości nie powinny być wymuszone przez żadną ze stron. Wszystko jest w porządku, jeśli czujemy się kochani i nie musimy szukać potwierdzenia w słowach partnera. 

5. Czy jesteśmy "razem razem"?

Ta porada brzmi chyba najbardziej zaskakująco z dotychczasowych. W wielu poradnikach o związkowej tematyce możemy przeczytać, jak ważna jest rozmowa ustalająca status relacji po pierwszych miesiącach randkowania, ustalenie, czy spotykamy się tylko ze sobą etc. Cytowana wyżej psycholog twierdzi, że lepiej zostawić sprawy samymi sobie, a taką rozmowę odbyć w spontaniczny sposób, gdy przyjdzie na to odpowiednia pora. 

DOms7U

Tematy zakazane w związku

Na dalszych pozycjach znajdują się kwestie całkiem oczywiste i często przewijające się w podobnych poradnikach: prośba o udostępnienie hasła do konta na portalach społecznościowych/e-maila (6) oraz pytanie o liczbę partnerów seksualnych (7). Osoby, które chodzą na terapię (indywidualną) pod żadnym pozorem nie powinny opowiadać o poruszanych tam tematach z partnerem (8). O co jeszcze nie można pytać drugiej połówki?

9. Co dziś robiłeś?

Wypytywanie o każdą minutę z dnia może świadczyć o braku zaufania do partnera. To również nie jest oznaką zdrowego związku.

10. Która ze znanych osób ci się podoba?

To z pozoru niewinne pytanie, a raczej odpowiedź na nie, może mieć taki sam negatywny skutek jak pytanie o byłych - porównywanie się do poprzedniej czy "wymarzonej" miłości nie prowadzi do niczego dobrego.

11. Jak w tym wyglądam?

Nie zadawaj takiego pytania, jeśli nie jesteś przygotowana na odpowiedź - radzi ekspertka. Z drugiej strony, osoba, której zadaje się to pytanie, może czuć się zapędzona w róg - czasem na to pytanie nie istniej dobra odpowiedź ;-)

Co sądzicie o tej liście? Kilka pozycji wydaje się co najmniej zaskakująca. Uważacie, że te rady mają zastosowanie w życiu?

giphy (1)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów