Te zachowania charakteryzują tylko pary w długoletnich związkach. Świadczą o udanej relacji

Anna Respondek 14.11.2017
Długoletni związek
Fotografia: Pexels

Na czym polega "dzielenie umysłu"? 

Jeśli wydaje wam się, że para, którą znacie, coraz bardziej się do siebie upodabnia, nie ma w tym nic dziwnego. Każdy związek charakteryzuje się swoimi prawami, jednak istnieje pięć zachowań, które "dotyka" każdego z nich. 

Długoletnia relacja z jedną osobą sprawia, że na świat nie patrzymy już tylko swoimi oczami, ale postrzegamy go również przez pryzmat ukochanego czy ukochanej. Jak przyznaje Joshua Wolf Shenk, autor książki "Powers of Two", w udanych związkach pojawia się "dzielenie umysłu", które najczęściej charakteryzuje się pięcioma podstawowymi zachowaniami. 

giphy-downsized

Własny język

Dostajesz od ukochanego albo ukochanej wiadomość, która nie niesie ze sobą żadnego konkretnego przekazu, jednak ty doskonale wiesz, o co w niej chodzi. Według autora wspomnianej książki jest to pierwszy znak świadczący o "dzieleniu umysłu" i wspólnej synchronizacji. Sekretny język działa na związek jak najlepszy magnez, umacnia więzi romantyczne i platoniczne i ugruntowuje wspólną tożsamość. Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Ohio, im częściej para używa sekretnego języka, tym bardziej jest szczęśliwa i usatysfakcjonowana.

Brak autocenzury

Będąc w otoczeniu znajomych, przyjaciół czy nawet bliskich, każdy z nas stosuje autocenzurę, ostrożnie dobierając słowa i nie mówiąc wszystkiego, co ma na myśli. Wynika to z chęci zadowolenia innych i sprawienie, aby nas polubili. Sytuacja zmienia się zupełnie w przypadku długoletniego partnera, przy którym czujemy się komfortowo i pozwalamy sobie na zupełnie naturalną i płynną rozmowę. 

giphy-downsized

Upodabnianie się do siebie

Czy rysy twarzy mogą się zmienić? Zawsze można przytyć lub schudnąć, czy zaszaleć z nową fryzurą, jednak jak to możliwe, że osoby w długoletnich związkach z każdym rokiem stają się do siebie coraz bardziej podobne. Według psychologa Roberta Zajoca spowodowane jest to używaniem przez partnerów tych samym mięśni i upodobnianiem ich ruchów do siebie. Z czasem powoduje to podobny sposób patrzenia, poruszania się i mówienia. 

Podobne brzmienie

Nie chodzi tu oczywiście o warstwę słowną, a o rytm i sposób, w jaki się wypowiadamy. Według Shenka ma to związek z "emocjonalnym zarażeniem się". Spędzając dużo czasu z drugą osobą, dopasowujemy się do siebie nawzajem. Naśladujemy wszystko, poczynając od akcentu, a na długości pauz kończąc. Jak twierdzą naukowcy, wystarczy przeprowadzić krótką analizę wypowiedzi partnerów, aby stwierdzić, jak długo są ze sobą w związku. 

giphy-downsized

Żarty

Śmiejecie się z rzeczy, które tylko wy jesteście w stanie zrozumieć. Żartujecie sobie z siebie nawzajem, choć inni myślą, że właśnie zaczynacie się kłócić. To wszystko należy do wewnętrznego języka związku i związane jest z "dzieleniem umysłu". Wspólne żarty umacniają wewnętrzne więzi i pozwalają poczuć jedność z ukochanym lub ukochaną. 

Czy Wasze związki też tak wyglądają? ;)

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów