To jedno z największych tabu. Kobiety nie chcą się do tego przyznać, chociaż nie ma się czego wstydzić

Mateusz Patyk 08.02.2017
Orgazm
Fotografia: East News

Pomimo seksualnej rewolucji i porad Michaliny Wisłockiej, kobiety nadal eksperymentują dla osiągnięcia maksymalnej rozkoszy. Są jednak takie kwestie, których nie poruszą nawet w rozmowie z przyjaciółkami.

Dr Sherry A. Ross jest znaną wśród amerykańskich celebrytów ginekolog z 25-letnim doświadczeniem. Właśnie promuje swoją najnowszą książkę pod tytułem "Ona-ologia - przewodnik po intymnym zdrowiu kobiety".

Już na początku książki stwierdziła, że poza gabinetem poruszanie delikatnego tematu kobiecego orgazmu, jest praktycznie niespotykane. Dla sporej grupy damskiej części społeczeństwa spełnienie w łóżku nastręcza sporych problemów. Według naukowców aż 43 procent pań sygnalizuje podczas wizyt ginekologicznych pewne trudności w zaspokojeniu swoich potrzeb seksualnych, a 12 procent ocenia, że te kłopoty powodują u nich osobiste cierpienie.

Im więcej lat, tym gorzej

Problemy seksualne nasilają się wraz z wiekiem. Najwięcej przypadków niezadowolenia ze swoich łóżkowych możliwości mają kobiety w wieku od 45 do 64 lat. Na szczęście okazuje się, że większość z tych problemów jest uleczalna. Jedynym warunkiem jest szybkie rozpoznanie symptomów zaburzeń seksualnych i podzielenie się obawami ze swoim lekarzem.

Co ciekawe, w środowisku medycznym to kobiety są dyskryminowane. Niesprawiedliwość polega m.in. na tym, że na rynku farmaceutycznym występuje aż 26 zatwierdzonych i dopuszczonych do obrotu leków na zaburzenia erekcji u mężczyzn i... zero leków na seksualne problemy dla pań. Potrzeby kobiet w sypialni są przez opinię publiczną spychane na drugi plan. Firmy najwidoczniej skupiły się tylko na zapewnieniu możliwości prokreacji.

Dla Sherry Ross nie jest tajemnicą, ile kobiet nigdy nie doznała tego stanu. Według jej statystyk ani jednego orgazmu nie miało od 10 do 20 procent pacjentek w wieku od 30 do 50 lat. Co więcej, kobiety nie chcą się do tego przyznać, ponieważ... wstydzą się. 65 procent ma problem z wymówieniem słowa "wagina", a 45 procent nigdy nie rozmawiała na temat swoich narządów płciowych, nawet z lekarzem.

Dlatego amerykańska ginekolog podczas wizyt zadaje na samym początku kilka wydawałoby się prostych pytań. "Czy masz problemy z swoim związku?", "Czy lubisz swojego partnera?", "Czy jesteś w stanie osiągnąć orgazm?", "Czy się masturbujesz?" to przykłady otwarcia rozmowy i poznania przyczyn istoty problemu, jakim może być taka czy inna dysfunkcja seksualna.

Lek na całe zło

Wyjaśnienie problemów z erotycznym spełnieniem nie jest łatwe. Na brak orgazmu może wpływać wiele czynników takich jak: niskie libido lub hipolibidemia, zwane oziębłością seksualną, sprawiający ból seks, niezdolność fizjologiczna do osiągnięcia orgazmu, zaburzenia podniecenia seksualnego i niechęć do seksu.

Innymi przyczynami powodującymi łóżkowe kłopoty z osiągnięciem satysfakcji są: depresja, lęk,, brak prywatności, skutki uboczne leków, schorzenia (np. endometrioza, zapalenie stawów), wcześniejsze złe doświadczenia związane z wykorzystaniem seksualnym lub fizycznym oraz symptomy menopauzy. Ginekolog Sherry A. Ross uważa, że aby odkryć przyczyny braku przyjemności z seksu należy przede wszystkim poznać własne części intymne, ponieważ zrozumienie reakcji ciała na bodźce jest niezbędne dla zachowania pełni zdrowia.

Orgazm
Fotografia: Giphy.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów