Te nocne przyzwyczajenia mogą mieć zły wpływ na związek. Eksperci radzą, czego unikać

Anna Respondek 25.10.2017
Nocne przywyczajenia
Fotografia: EAST NEWS

Według naukowców, to jak śpimy ma wielkie znaczenie dla związku.

Sen jest niezwykle ważną czynnością dla życia człowieka. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i pozwala odpocząć mózgowi, jednemu z najważniejszych organów w ciele. Według naukowców nocne przyzwyczajenia mogą mieć również olbrzymi wpływ na to, jak wygląda nasz związek. 

Istnieje wiele niepoprawnych zachowań w łóżku, które tworzą między partnerami niezdrową sytuację. Od spania w przeciwnych kierunkach, po walkę o kołdrę. Jak przyznaje ekspertka Ane Auret, mogą być to pierwsze oznaki nadchodzących problemów. 

Nie ma nic złego w pójściu spać do innego pokoju, ponieważ ktoś raz na jakiś czas głośno chrapie. Ale kiedy służy to do unikania partnera, nie jest dobrze - powiedziała Independent.co.uk.

Według Auret należy zadać tutaj pytanie na temat tego, co kryje się za takim zachowaniem i dlaczego w ogóle się pojawiło. Ekspertka od związków, Jo Barnett uważa, że istnieje pięć złych przyzwyczajeń, które mogą niekorzystnie wpłynąć na związek. 

giphy-downsized

Sposób zasypiania

Odwracanie się do partnera plecami nie oznacza niczego dobrego. To pierwszy znak, który może świadczyć o tym, że w waszym związku coś nie gra. Według Barnett partnerzy nie czują wtedy ze sobą więzi. To tak, jakby jedno nie dopuszczało drugiego do siebie. Jeśli nie ma innego wyjścia i tylko tak potraficie zasnąć, dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze pójście do łóżka i spędzenie trochę czasu razem, odkładając wszystkie inne rzeczy na bok. 

Temperatura

Najnowsze badania przytoczone przez Independent.co.uk pokazują, że pary coraz częściej kłócą się o to, jaka powinna być w sypialni temperatura. 

Każdy z partnerów może inaczej odczuwać ciepło i zimno. Często kobietom jest zimniej niż mężczyznom - powiedziała. 

Barnett uważa, że należy zwracać uwagę na potrzeby partnera. Jeśli nie można dojść do porozumienia w sprawie temperatury, wystarczy kupić drugą kołdrę, problem sam się rozwiąże, albo lekko uchylić okno. 

giphy-downsized

Kontrola nad kołdrą

W sytuacji, kiedy w sypialni jest jedna kołdra, każda ze stron chce kontrolować to, gdzie ona leży i kogo bardziej przykrywa. Jeśli ciągle walczycie o kołdrę, to czas najwyższy zainwestować w drugą, albo kupić jeszcze większą. W sypialni spędza się sporo czasu, dlatego nie można oszczędzać na własnej wygodzie. 

Duże łóżko

Jest wygodne, jednak powoduje, że między partnerami robi się duża przerwa. To może prowadzić do poczucia odrzucenia i braku emocjonalnej więzi z ukochanym lub ukochaną. Dopóki jednak śpicie twarzą do siebie, albo dotykacie się jakąś częścią ciała, nie ma w tym nic złego. 

Niektórzy ludzie potrzebują przestrzeni, aby móc się wyłączyć i zamknąć się we własnym świecie, to nic personalnego - wyjaśniła specjalistka. 

giphy-downsized

Pora zasypiania 

Ostatnim zachowaniem, na które warto zwrócić uwagę, jest to, kiedy kładziemy się spać i czy robimy to razem z partnerem. Zasypianie w samotności może prowadzić do poczucia opuszczenia i powodować problemy z zaśnięciem. Dodatkowo dochodzi poczucie irytacji związane z budzeniem w środku nocy. 

A Wy, co o tym sądzicie?

giphy-tumblr (31)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów