Te małe gesty to dowód na to, że twój partner naprawdę cię kocha. Naukowcy odkryli ciekawą zależność

Anna Respondek 07.11.2017
Zakochana para
Fotografia: Pexels

Czyny warte więcej niż słowa. 

Miłość można sobie okazywać na różne sposoby. Jedne są dużo bardziej wymowne, inne to małe drobiazgi, na które na co dzień nie zwraca się uwagi, a potrafią powiedzieć więcej niż słowa. 

Naukowcy, którzy wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie Journal of Social and Personal Relationships, postanowili przyjrzeć się romantycznym zachowaniom i temu, jak wpływają na inne aspekty życia. Autor badań Saeideh Heshmati wyjaśnił, dlaczego zainteresował ich właśnie ten temat. 

Byliśmy ciekawi, czy większość osób uważa, że przez te same rzeczy mogą czuć miłość na co dzień. Czy może to raczej kwestie bardziej intymne. Z naszych badań wynikło, że na samym szczycie znalazły się rzeczy niekoniecznie romantyczne. Okazuje się, że ludzie mogą czuć się kochani nawet dzięki zwykłym, codziennym zachowaniom - powiedział dla EurekAlert. 

W analizie wzięło udział 469 dorosłych, którzy przeanalizowali 60 scenariuszy zachowań. 

giphy-downsized

Czyny ważniejsze niż słowa

Jak wyznał Heshmati większość ludzi uważa, że czyny są dużo bardziej szczere, niż powiedzenie zwykłego "kocham cię", które można "rzucić" bez większego zaangażowania. 

Większość ludzi wyznała, że dzieci, które przychodzą się do nich przytulić sprawiają, że czują się kochani dużo bardziej, niż w momencie usłyszenia słów "kocham cię" - powiedział. 

Według ankietowanych istnieje kilka sytuacji, w trakcie których niepotrzebne są żadne wyznania. Są to chwile, w których ktoś okazuje współczucie, zwierzęta cieszą się na ich widok, słońce świeci na niebie albo czują bliskość z naturą. 

giphy-downsized

Romantyczność a zaborczość

Według naukowców niektóre z początku romantyczne gesty mogą przerodzić się w zaborczość, są to na przykład telefony i SMS-y do ukochanego, ciągłe pytanie o jego lub jej samopoczucie. Ankietowani stwierdzili, że jednym z najgorszych zachowań jest nieustanna kontrola, która wiąże się z ciągłym mówieniem, co jest dla drugiej osoby najlepsze i naciskaniem na spędzanie jak najwięcej czasu razem. 

Ostatecznie uczestnicy stwierdzili jednak, że taka forma troski, jeśli nie przeradza się w paranoję, jest czymś przyjemnym. Dzięki niej wiedzą, że istnieje osoba, która o nich myśli. 

giphy-downsized

Kobiety vs. mężczyźni

Tak jak w każdej sytuacji i w tej pojawiły się rozbieżności między płcią damską i męską. Jak wyjawił prowadzący badania, "poczucie bycia kochanym" jest różne w zależności od tego, czy określa je mężczyzna czy kobieta. 

Mężczyźni częściej myślą o sferze seksualności i przyjemności, jaka z niej płynie, uznając to za miłość. Kobiety natomiast uznają miłość za emocjonalne przywiązanie i poczucie bezpieczeństwa - wyjaśnił. 

A Wy, dzięki czemu czujecie się kochani? ;)

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów