Sprawdzono, jak długo po seksie utrzymuje się poczucie bliskości między partnerami. Wyniki są zaskakujące

Redakcja 22.03.2017
Kobieta i mężczyzna
Fotografia: East News

Przekonanie, że tylko seks każdego dnia jest gwarancją udanego związku, można włożyć między bajki. 

Naukowcy zbadali, jak długo po stosunku seksualnym między partnerami utrzymuje się poczucie silnej bliskości i jak wpływa to na ich związek. 

Badacze z Florida State University tym razem postanowili zajrzeć do łóżek młodym małżeństwom. Nie mając wątpliwości, że seks wpływa pozytywnie na niemal każdy związek i ma kluczowe znaczenie dla jego trwałości, sprawdzili, przez ile godzin od stosunku między partnerami utrzymuje się poczucie wyjątkowej bliskości. 

Aby dowiedzieć się tego, naukowcy szczegółowo przeanalizowali wyniki dwóch niezależnych badań. W jednym uczestniczyło 96 par nowożeńców, z kolei w drugim aż 118 par. Przez 2 tygodnie, każda z osób pod koniec dnia miała za zadanie wypełnić kwestionariusz, w którym zaznaczali czy uprawiali seks, ale również jaki jest ich poziom satysfakcji z życia i ich partnera. Dodatkowo, poddano ich testom, które miały ocenić jakość ich małżeństwa zarówno na początku badania, jak i od 4 do 6 miesięcy po jego zakończeniu.

48 godzin przyjemności

Okazało się, że satysfakcja seksualna, a także wiążące się z nią poczucie bliskości, utrzymuje się nawet przez dwie doby po stosunku. 

Nasza praca badawcza dowodzi, że satysfakcja z seksu utrzymuje się na podwyższonym poziomie przez 48 godzin. Ludzie z wyższym poziomem seksualnego "blasku", czyli ludzie odczuwający wyższy poziom satysfakcji seksualnej w 48-godzinach następujących po stosunku, są bardziej zadowoleni ze swoich związków, nawet kilka miesięcy później - powiedziała Andrea Meltzer, główny autor badania, a jej wypowiedź przytacza Psychologicalscience.org.

Wniosek z badań jest tylko jeden. Satysfakcja ze wspólnej nocy może utrzymywać się nawet w te dni, w których partnerzy nie uprawiali seksu. Zaobserwowany efekt był obecny oczywiście u wszystkich badanych, niezależnie od płci, wieku, czy chociażby cech osobowości. Co szczególnie ważne, w istotny sposób wpływał na jakość ich związku. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów