Jak spędzanie świąt oddzielnie wpływa na związek? Psycholog wyjaśnia, co to oznacza dla relacji

Katarzyna Leszczyńska 16.11.2017
Czy osobne spędzanie świąt może być niekorzystne dla związku?
Fotografia: pixabay.com

Czy to normalne?

W dzisiejszych czasach, gdy ludzie emigrują po kraju i za granicę za pracą lub studiami, często zdarza się tak, że znajdują drugie połówki z dala od swoich rodzinnych miejscowości. Święta stają się natomiast okresem, kiedy większość ludzi chce spędzić czas z najbliższymi. Problem zatem pojawia się w momencie, gdy zastanawiamy się, do której rodziny pojechać na Boże Narodzenie. Coraz bardziej przestają dziwić zatem decyzje, gdy para postanawia spędzić święta osobno.

Problem pojawia się w momencie, gdy podczas świąt zaczyna brakować ukochanej osoby lub wówczas, gdy rodzina zaczyna męczyć nas pytaniami o drugą połówkę. Matt Lundquist, psychoterapeuta z Nowego Jorku, w rozmowie z Refinery29.com twierdzi, że najważniejsze jest przygotowanie listy powodów, dla których chcemy spędzić święta razem lub osobno.

Okazuje się, że wspólne świętowanie może nas zbliżyć. Wówczas dzielimy ważne dla siebie chwile i tradycje. Zawsze trzeba wziąć pod uwagę obie strony w związku. Być może dla nas osobne świętowanie nie jest czymś nadzwyczajnym, dla naszego partnera może jednak okazać się czymś nie do przyjęcia. Ludzie mogą różnić się od siebie w wielu kwestiach, a pogląd na obchodzenie świąt jest jedną z nich.

Czy powinno się spędzać święta z drugą połówką?

Najbliżsi mogą krytykować decyzję pary

Kiedy już dwie osoby w związku decydują się na spędzanie świąt osobno, problem może pojawić się na zupełnie innym gruncie. Wówczas mogą spotkać się z krytyką ze strony najbliższych. Nawet, jeżeli dla młodych osób spędzanie wspólnie świat nie jest czymś istotnym, może być to nie do przyjęcia dla ich rodziców.

Zdaj sobie sprawę, że ty i twój partner możecie widzieć swoją relację inaczej niż inni – twierdzi Lundquist.

Zdaniem psychoterapeuty brak akceptacji ze strony rodziców może wynikać z różnych wartości. Starsi zazwyczaj uważają, że wspólne świętowanie jest ważną częścią związku, dlatego decyzja dzieci może ich zdenerwować i nie do końca muszą się z nią zgadzać. W takich sytuacjach warto podkreślić, że osobne spędzanie świąt jest decyzją podjętą z dwóch stron i w żaden sposób nie wpływa niekorzystnie na związek.

Okazuje się zatem, że istnieją przesłanki co do wspólnego spędzania świąt. Dzięki temu można się do siebie zbliżyć i przejść na nowy etap relacji. Przede wszystkim jednak nie będziemy narażeni na przytyki ze strony najbliższych. Trzeba jednak podkreślić, że taką decyzję każda para powinna podjąć samodzielnie. Nie ma na nią złotego środka. Najważniejsze, żeby w związku obie strony czuły się komfortowo. Jeżeli osobno spędzone święta mają się do tego przyczynić – nic nie stoi na przeszkodzie.  

Nie wszystkie pary spędzają razem święta
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów