Situationship ma coraz więcej zwolenników. Jak wygląda ten niebezpieczny rodzaj relacji?

Zuzanna Morska 17.01.2020
Kobieta i mężczyzna leżą razem na kanapie
Fotografia: Shutterstock

Situationship cieszy się coraz większą popularnością. Jak wygląda ten rodzaj relacji międzyludzkiej i dlaczego na niego uważać? Zobaczcie!

Czym jest situationship, który zdobywa coraz więcej zwolenników? To specyficzny rodzaj relacji, który najłatwiej określić jako "to skomplikowane". Czym się objawia i dlaczego trzeba uważać na ten trend?

Situationship - czym jest i jak wygląda

Czym jest tak naprawdę situationship? Ten popularny wśród młodych ludzi rodzaj relacji to jednocześnie związek i nie-związek. Jesteś w związku, który w ogóle się nie rozwija, nie rokuje i nie widzisz w nim przyszłości? Prawdopodobnie utkwiłeś właśnie w situationship.

To samo, jeśli jesteś w związku, ale nie do końca czujesz się jak w związku. Niby zachowujecie się jak para i tak jesteście postrzegani przez otoczenie, ale czegoś wam w tej relacji brakuje. Wiecie, że nic poważnego z tego nie wyjdzie. To samo jeśli łączy was przyjaźń i od czasu do czasu idziecie do łóżka.

Jak zatem zorientować się, że to już situationship? Eksperci wyróżnili 5 objawów, które mogą świadczyć o tym, że tkwisz w takiej relacji.

1. Niby na wyłączność, ale nie tą psychiczną

Osoby, które są w situationship, przeważnie są ze sobą na wyłączność pod względem seksualnym. Nie dotyczy to jednak sfery psychicznej i emocjonalnej. Obie często traktują taką relację jako dobry układ "na przeczekanie", aż na horyzoncie nie pojawi się ta właściwa osoba. W takim związku rozmawiacie na tematy neutralne, lekkie, przyjemne. Nie zagłębiacie się w swoje problemy, nie zbliżacie się do siebie.

2. Zero planów

W takim związku partnerzy zwykle nie planują niczego w dalekiej perspektywie. Trudno powiedzieć bowiem, czy za pół roku wciąż będą razem.

3. Nie ma potrzeby poznawania rodziców i znajomych

Osoby w relacji typu situationship są zgodne, co do tego, że ich relacja jest raczej terminowa i nie ma sensu zapoznawać się nawzajem ze swoimi bliskimi. To prowadzi też najczęściej do prowadzenia życia obok siebie - jedno spotyka się ze swoimi znajomymi, a drugie ze swoimi.

4. Pojawiająca się po czasie frustracja

Niestety najczęściej i tak dochodzi do tego, że jedna osoba zaczyna coś do tej drugiej czuć. To rodzi niepotrzebne frustracje dlatego, że określiliście swój związek jako coś niezobowiązującego. I nawet jasne zaznaczenie granic nie zawsze powstrzyma uczucia tej zakochującej się osoby.

5. Zero randek

Osoby w situationship nie chodzą na romantyczne randki. Najczęściej spotykają się spontanicznie - po to, żeby porozmawiać o bieżących sprawach, obejrzeć serial lub uprawiać seks. Rzadko kiedy wychodzą na romantyczne kolacje, którym towarzyszy trzymanie za ręce i głębokie spojrzenia w oczy.

Czy bycie w takiej relacji zawsze jest złe? Nie. Jeżeli np. jesteś singlem i wyjeżdżasz na pół roku na studia czy projekt z pracy, zawsze możesz kogoś poznać poza miejscem zamieszkania i stworzyć z nim situationship. I tak zakończy się on wraz z twoim powrotem do miasta. Czasem situationship może przerodzić się w prawdziwy związek - jeśli tylko dwie osoby dojdą do wniosku, że warto w końcu poważnie porozmawiać i ustalić jasne reguły wspólnego funkcjonowania.

Spotkaliście się już z taką relacją? A może obserwujecie ją u siebie czy u znajomych?

Posłuchaj podcastu

Wiedzieliście, że to, jakimi jesteście kochankami, może zależeć od znaku zodiaku? Oto najgorętsi kochankowie wg znaku zodiaku.

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów