Seks to obrzydliwe i traumatyczne doświadczenie. Naukowcy sprawdzili dlaczego mamy na niego ochotę

Redakcja 18.11.2016
Seks
Fotografia: East News

Przeprowadzono eksperyment na kobietach, który tylko z pozoru nie ma nic wspólnego z uprawianiem seksu. 

Seks jest obrzydliwym, a wręcz traumatycznym przeżyciem. A przynajmniej tak twierdził francuski uczony, Jacques Lacan. Ludzie podczas zbliżenia muszą "poradzić sobie" z potem, śliną i wydobywającym się śluzem. To zdaniem naukowca sprawia, że seks nie należy do najwspanialszych życiowych doświadczeń.

Z przekonaniami naukowca zapewne nie zgodzi się każdy zakochany. Powie wręcz, że wydzieliny to rzecz naturalna i trzeba je akceptować. Stwierdzi również, że podczas zbliżenia nie ma mowy o jakimkolwiek obrzydzeniu. I faktycznie, ma rację. A wszystko to zawdzięczamy naszej psychice, która z tym problemem doskonale sobie poradziła. 

Uczeni z Uniwersytetu w Groningen przeprowadzili ciekawy eksperyment. Do badania zaprosili kobiety, których zadaniem było wykonanie czynności, które powszechnie wywołują wstręt, a nawet obrzydzenie. Musiały wypić napój ze szklanki, w której umieszczono robaka (był plastikowy), zjeść ciasto leżące na brudnej tacy i wytrzeć ręce w bardzo brudną ścierkę. Jednak, zanim przystąpiły do wykonywania zadań, zostały podzielone na grupy. Każda z nich musiała obejrzeć inny film. Pierwsza grupa kobiet oglądała film erotyczny, druga film o sportach ekstremalnych, a trzecia dokument o kolei. 

Bo fantazja jest od tego

Wyniki eksperymentu pokazały, że te panie, które oglądały film erotyczny praktycznie nie miały problemu z wykonaniem zadań. Pozostałe - wręcz przeciwnie. Jak stwierdzili autorzy, wszystko dzięki pobudzeniu seksualnemu, które w znacznym stopniu wpływa na subiektywne odczucie wstrętu. 

To dzięki fantazji możemy cieszyć się z seksu i czerpać z niego przyjemność. Jak stwierdził Jacques  Lacan, to ona sprawia, że do zbliżenia między dwojgiem ludzi w ogóle dochodzi. Gdyby jej nie było, pewnie nie byłoby seksu. Nie pozwoliłyby na to wszystkie biologiczne aspekty związane z seksem, czyli wspomniany wcześniej pot, czy śluz, które dla większości ludzi są wręcz odpychające.

Fantazje erotyczne zmniejszają poczucie lęku i otwierają nas na nowe doświadczenia. Uodparniają na mniej przyjemne rzeczy związane z naszą fizycznością. Wówczas, nie jest najważniejsze to, co fizycznie dzieje się z naszym ciałem, ale jak w danej chwili się czujemy. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów