Samotni mężczyźni czy kobiety? Kto bardziej odczuwa presję społeczną na założenie rodziny?

Anna Respondek 12.12.2017
Związek
Fotografia: Pexels

Takie wyniki badań mogą zaskoczyć. 

Poszukiwanie partnera, z którym stworzy się szczęśliwy związek, to długa i mozolna praca nie zawsze uwieńczona sukcesem. Wiele samotnych osób odczuwa presję społeczną związaną z założeniem rodziny. Naukowcy postanowili zbadać, która z płci w większym stopniu zmaga się z tym tematem. 

W tym celu "przebadano" internatów korzystających z portalu randkowego Eharmony.com. Jak wynika z analizy specjalistów, aż 71 procent mężczyzn przyznaje, że odczuwa presję i chciałoby już znaleźć stałą partnerkę. W przypadku kobiet liczba ta jest znacznie mniejsza i wynosi 58 procent. Wygląda na to, że panowie znacznie częściej czują się również samotni, jeśli nie są w związku. Według doktor Lindy Papadopoulos, która jest psychologiem pracującym przy tworzeniu Eharmony.com, kobiety chętniej angażują się w trwałe przyjaźnie, dzięki czemu nie są osamotnione. 

To zaskakujące wnioski, że mężczyźni czują większą presję. Takie wyniki zdecydowanie kontrastują z ideą zadowolonego mężczyzny singla - powiedziała.  

Dodatkowo, jak wynika z odpowiedzi ankietowanych, panowie znacznie bardziej tęsknią za intymnością z bliską osobą. Są jednak również plusy bycia singlem, najczęściej wymieniane to możliwość rozwoju, czas na nowe hobby czy wolność. Aż 41 procent ankietowanych przyznało, że woli zostać na zawsze singlem, niż żyć z nieodpowiednią osobą.

Wśród odpowiedzi przeważały jednak te mówiące o samotności i negatywnych stronach bycia singlem. Według jednego ze specjalistów ważne jest zmienienie myślenia na ten temat.

Bycie singlem daje możliwość poznania siebie i zbudowania swojej niezależności. To ważne, abyśmy zaczęli postrzegać "samotność" jako świadomy wybór, który można w każdej chwili zmienić. Unikajmy osądzania - powiedział. 

Jak przyznaje przedstawiciel portalu randkowego Eharmony.com, wielu użytkowników czuje się zmęczonych chodzeniem na randki i chciałoby już znaleźć "miłość życia".

giphy-downsized (8)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów