Tych zachowań w związku mogliście nauczyć się od rodziców. I nawet o tym nie wiecie

Katarzyna Leszczyńska 18.12.2017
Rodzice są wzorem do naśladowania dla dzieci
Fotografia: pixabay.com

Niedaleko pada jabłko od jabłoni.

To, że rodzice mają wpływ na swoje dzieci, jest rzeczą oczywistą. W zależności od tego, jakie wzorce dają im w dzieciństwie, w dorosłym życiu mogą one zachowywać się podobnie. Duży wpływ rodziców widać w naszych związkach. To właśnie oni są pierwszą parą, z którą mamy do czynienia i od której uczymy się przyzwyczajeń co do relacji damsko-męskich. Nic więc dziwnego, że w pewnych kwestiach możemy powielać ich zachowania. Portal Bustle.com przytoczył kilka nawyków, które rodzice kształtują w nas, gdy jesteśmy dziećmi, a my później powielamy je w naszych związkach.

Sposób radzenia sobie z konfliktem

W każdym związku może dojść do nieporozumień. Żeby to wyjaśnić, jedni będą konstruktywnie rozmawiać, inni walczyć na noże. To, w jaki sposób podchodzimy do konfliktów i jak sobie z nimi radzimy, może mieć podłoże w naszych dzieciństwie i tym, w jaki sposób tego typu sytuacje rozwiązywali nasi rodzice.

Otwartość na drugą osobę

W niektórych domach rodzice często mówią dzieciom i sobie, że się kochają. W innych mogą mieć z tym problemy. I nie chodzi o to, że tego nie czują lub nie chcą o tym mówić i przez to są gorszymi ludźmi. Raczej o ich charaktery. Ci, którzy są bardziej skryci, mają większe problemy z okazywaniem uczuć. Dzieci przejmują tego typu cechy po rodzicach, więc również mogą być nieco mniej otwarci w swoich związkach.

To, czy potrafimy okazywać uczucia, jest związane z naszymi rodzicami

Toksyczne zachowania

W rodzinach, w których rodzice często się kłócą, nie szanują się, a nawet podnoszą na siebie i na dzieci rękę, trudno jest o prawidłowe wychowanie. Tego typu sytuacje mogą być później powielane przez dzieci w ich dorosłych życiu.

Swobodne rozmawianie o seksie

To, czy potrafimy rozmawiać o kwestiach intymnych w związku, może mieć podłoże w naszych wychowaniu. Wszystko zależy od tego, czy rodzice swobodnie o tym dyskutowali z nami i czy w ogóle poruszali ten temat. Oczywiste jest to, że to właśnie oni powinni być pierwszymi osobami, które porozmawiają ze swoimi dziećmi na tak istotne tematy. Nie wszyscy jednak potrafią się na tyle otworzyć.

Zarządzanie pieniędzmi

W zależności od tego, w jaki sposób nasi rodzice gospodarowali majątkiem domowym, my później możemy robić tak samo. Jeżeli dla nich problemem nie było wydanie sporej kwoty na błahostki, my również będziemy rozrzutni. Jeżeli natomiast nauczą nas oszczędzania – może to przynieść wiele korzyści w naszym dorosłym życiu. Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia.

Dzielenie ról w związku

W zależności od tego, kto miał dominującą rolę w związku naszych rodziców, w dorosłym życiu możemy przekładać to na nasze relacje. Możemy albo sami górować nad partnerem, albo wymagać tego z jego strony. Warto pamiętać jednak, że dobry związek powinien opierać się na równej relacji.

Nikt nie jest nieomylny i nasi rodzice również mają możliwość popełniania błędów. Niektórych z nich zapewne lepiej się wystrzegać, ale są na pewno także te pozytywne, za które śmiało możemy dziękować najbliższym. 

Niektóre cechy dziedziczymy po rodzicach
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów