Przytulanie – przyjemność czy przepis na zdrowie?

Zdjęcie przedstawia przytulającą się parę, są ubrani w jasne kolory i siedzą na molo
Fotografia: Shutterstock

Dotyk jest niezwykle istotny w życiu człowieka. Łączy się z okazywaniem miłości, pomaga wyrazić uczucia, a nawet uspokoić. Jakie korzyści przynosi częste przytulanie i czy naprawdę ma wpływ na nasze zdrowie?

Przytulanie to czynność, która została wielokrotnie poddana badaniom naukowym. O wpływie dotyku na stan naszego zdrowia świadczy wiele rzeczy. Przytulanie przynosi ulgę, pomaga pozbyć się negatywnych emocji, a nawet zapomnieć o smutkach. Podobno dzieci, które są przytulane przez swoich rodziców, szybciej się rozwijają.  Lekarze uważają, że brak dotyku w dzieciństwie jest podłożem wielu zaburzeń, dlatego apelują, by jak najczęściej przytulać swoje pociechy.

To prawda, że już od najmłodszych lat odczuwamy potrzebę bliskości z drugim człowiekiem. Psychologowie uważają, że przytulanie i bliski kontakt z drugą osobą jest podstawą prawidłowego stanu psychicznego i zdrowotnego. I to nie tylko w młodym wieku!

zobacz takżeJakie są najczęstsze fantazje seksualne? Najnowsze badania pokazują zaskakującą zależność

Przytulanie – co oznacza?

Przytulanie to rodzaj niewerbalnego okazywania uczuć. Potrzebujemy dotyku, by wyrażać uczucia, a bliskość drugiej osoby przynosi ukojenie i łagodzi napięcia. Przytulanie ma wielką moc i pomaga wyciszyć wpływ niektórych chorób na organizm człowieka.

Na co dzień raczej nie zastanawiamy się nad tym, czy przytulanie ma wpływ na nasze życie. Kojarzy się nam z troską, przyjemnością i trzymaniem w ramionach bliskiej osoby. W ten sposób możemy okazać radość, pocieszyć kogoś, czy wyznać miłość bez używania słów.

By przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie.

- apelowała Virginia Satir, amerykańska psychoterapeutka.

Przytulanie – zdrowie

Dotyk od dawna fascynuje naukowców – od wielu lat prowadzi się badania, których celem jest udowodnienie, że przytulanie ma bardzo pozytywny wpływ na człowieka.  Specjaliści doszli do wniosku, że dotyk jest niezwykle wspierający i potrzebujemy go, by cieszyć się zdrowiem psychicznym. Lekarze uważają, że przytulanie pomaga w walkach z niektórymi chorobami - w tym astmą czy nadciśnieniem.

Jak to się dzieje, że dotyk wpływa na nasze samopoczucie? Podczas przytulania wydziela się oksytocyna (zwana również „hormonem miłości”), to tak zwany hormon dotyku i przywiązania. Dodatkowo, w wyniku intensywnego działa oksytocyny, zmniejsza się napięcie i spada kortyzol, czyli hormon stresu. Szwedzcy naukowcy odkryli w 2012 roku, że dotyk drugiej osoby obniża ciśnienie krwi i sprawia, że spada nam tętno.

Natomiast naukowcy z Uniwersytetu VU w Amsterdamie doszli do wniosku, że przytulanie redukuje nie tylko lęki, ale i pomaga osobom z niskim poczuciem własnej wartości. Okazuje się, że takiej osobie wystarczy niewiele, żeby poczuła się lepiej - nawet krótki dotyk, na przykład poklepanie po plecach.

zobacz także: Ile kosztuje miłość i zdrada? Przepytano ponad tysiąc Polaków!

Naukowcy z Carnegie Mellon University w USA przeprowadzili eksperyment, dzięki któremu okazało się, że przytulanie wzmacnia system odpornościowy. Badani, którzy byli regularnie przytulani, szybciej poradzili sobie z infekcją. Oznacza to, że osoby, które są przytulane przez bliskich, będą łagodniej znosić choroby.

Przytulanie – na dobranoc

Nie jest to poparte żadnymi badanami, ale w opinii wielu psychologów, przytulanie podczas snu ma duży wpływ na zdrowie człowieka. Warto je praktykować! Podczas nocnego przytulania, spada kortyzol – sprawia to, że przytulanie podczas snu poprawia nasze samopoczucie. Może to oznaczać, że w objęciach drugiej osoby, będziemy się lepiej wysypiać.

Można wyróżnić wiele sposobów przytulania do snu, oto kilka z nich:

  • na łyżeczkę –  jedno z najbardziej popularnych ułożeń. Ciała partnerów są blisko siebie, mężczyzna lub kobieta ochrania partnerkę lub partnera swoim ciałem,  wpływa to na ich poczucie bezpieczeństwa.
  • stróż – w tej pozycji jedna osoba śpi na plecach, a druga na boku i przytula się do partnera.
  • odwróceni tyłem – aż 27% par wybiera taką pozycję. Partnerzy leżą do siebie tyłem i nie dotykają się.
  • bliźnięta syjamskie- oznacza to, że para śpi odwrócona od siebie, ale styka się plecami.
  • na ramieniu- mężczyzna śpi na plecach, kobieta na boku i wtula głowę w ramię partnera.

Przytulanie – zalety

Przytulanie i dotyk ma zatem ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie człowieka oraz jego rozwój i to już od najmłodszych lat. Naukowcy wielokrotnie udowadniali, że bliskość drugiej osoby ma wiele korzyści-  dzięki temu radzimy sobie sobie w sytuacjach stresowych i problemach zdrowotnych.

Przytulenie drugiej osoby to nie tylko wsparcie. Oto kilka innych korzyści:

- przytulanie łagodzi stres i przynosi ukojenie

- przytulanie daje człowiekowi poczucie bezpieczeństwa

- przytulanie dostarcza dużo pozytywnej energii

- przytulanie wzmacnia więź między ludźmi

- przytulanie daje poczucie, że jesteśmy kochani

zobacz także: Gra wstępna podkręca atmosferę. Dlaczego warto o niej pamiętać?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów