5 etapów, przez które musi przejść każdy związek. Inaczej trudno będzie o powodzenie relacji

Anna Respondek 11.12.2017
Zakochani
Fotografia: Pexels

Eksperci "przebadali" ponad tysiąc różnych związków.

Tak jak ludzie, związki również bywają różne. Pomimo tego, według specjalistów, każdy z nich musi przejść przez pięć charakterystycznych etapów, które niosą ze sobą zmiany. Naukowcy postanowili "przebadać" tysiąc internautów korzystających ze strony Eharmony.com, która zajmuje się organizacją randek. 

Eksperci ujawnili, że każda z relacji napotkała na swojej drodze na konkretne "kamienie milowe", których nie dało się ominąć. Według specjalistów ważnym jest, aby przeżyć wszystko po kolei i cieszyć się tym, zamiast dążyć do "ostatecznej destynacji". Jak zatem wyglądają etapy związku i czym się charakteryzują?

giphy

Iskrzenie

Pierwsza faza związana jest z zakochaniem i zauroczeniem się w nowo poznanej osobie. Hormony zaczynają buzować, a my zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz kolega albo koleżanka zaczyna być kimś więcej. Według specjalistów już jedna na cztery osoby całuje się na pierwszej randce, a jedna na dziesięć czeka z tym krokiem do trzech tygodni. 

Większość ankietowanych przyznała, że jeśli chodzi o seks, decydują się na niego po około trzech miesiącach spotykania. 9 procent natomiast nie zwleka z tym nawet jednego tygodnia. 

Miesiąc miodowy

To moment, w którym nie widzisz wad partnera, czujesz się przy nim komfortowo i bezpiecznie, jednak nadal towarzyszy wam duży poziom ekscytacji. Jak przyznają specjaliści, dotarcie do tego momentu wcale nie jest takie proste i nie wszystkim tak szybko spieszy się do bycia "na wyłączność" dla drugiej osoby.

Większość użytkowników stron randkowych czeka 3 miesiące z usunięciem konta. Wygląda jednak na to, że znacznie szybciej decydują się na to mężczyźni. 27 procent z nich dezaktywuje konto po trzech tygodniach randkowania. W podobny sposób zachowuje się jedynie 17 procent kobiet. 

giphy-downsized

Intymność

To faza, w której po raz pierwszy słyszy się jedno z najważniejszych wyznań, "Kocham Cię". Jako pierwsi przyznają się do tego przeważnie mężczyźni i zajmuje im to około trzy miesiące. Jednak to również moment, w którym wpuszczamy drugą osobę do naszego intymnego świata. Zaczynamy zostawiać u siebie nawzajem szczoteczki do zębów (po około 5 miesiącach spotykania), a po 6 pozwalamy sobie na zupełną swobodę, również tą związaną z "problemami" gastrycznymi. 

Zaangażowanie

Coraz więcej osób nie boi się szybko zaangażować i zdecydować na tak poważny krok, jakim jest ślub. 45 procent ankietowanych przyznało, że już po roku znajomości z partnerem byli zaręczeni, mieli wspólne konto w banku albo inwestowali pieniądze we wspólną własność. 

Co więcej faza zaangażowania związana jest również z poznawaniem najbliższych. Biorący udział w badaniach wyznali, że po około 6 miesiącach związku zapoznali drugą połówkę z rodzicami i rodzeństwem. 

giphy-downsized (1)

Rozstanie

Czy przez tą fazę musi przejść każdy związek? Niekoniecznie, choć według analizy dzieje się tak coraz częściej. Wygląda jednak na to, że młodzi ludzie radzą sobie znacznie lepiej ze złamanym sercem, ponieważ 65 procent z nich nie potrzebuje nawet roku, aby znaleźć sobie kogoś nowego. Znacznie szybciej w tym wypadku działają mężczyźni. 

"Millenialsi" starsze pokolenie pozostawiają zdecydowanie w tyle. Niektórym z nich wystarcza miesiąc na ponowne "zalogowanie się" do świata randek. Pomimo tego pośpiechu, jak przyznali eksperci, potrzebujemy dwóch lat, aby całkiem zapomnieć o poprzednim związku. 

A Wy, na którym etapie jesteście? ;)

giphy-downsized (2)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów