Polki chcą często i nie tylko z jednym partnerem. Jest nowy raport o seksualności polskich kobiet

Redakcja 16.12.2016
Kobieta
Fotografia: Pixabay

Coraz więcej Polek przyznaje się do posiadania więcej niż jednego partnera seksualnego.

Jeszcze kilka lat temu Polaków na zwierzenia o seksie trudno było namówić. Niektórzy się wstydzili, a inni twierdzili, że na takie tematy rozmawiać nie wypada. Problem dotyczył zwłaszcza kobiet, które niechętnie dzieliły się swoimi seksualnymi doświadczeniami. 

Dziś na szczęście wiele się zmieniło. O seksie rozmawiamy częściej i chętniej. I co szczególnie cieszy, nasze życie seksualne z roku na rok jest coraz lepsze. A przynajmniej życie seksualne polskich kobiet, których potrzeby seksualne stale rosną. Tak wynika z najnowszego raportu "Seksualność kobiet. Raport 2016". Co ciekawe, dotyczy to także kobiet po menopauzie. 

Częściej, czyli lepiej

Jak donosi Tvn24.pl, z badań jasno wynika, że ponad trzy czwarte polskich kobiet (76,5 procent) ma potrzebę uprawiania seksu przynajmniej raz w tygodniu. To duża zmiana w stosunku do raportu z 2005 roku, kiedy to odsetek ten wynosił jedynie 52,6 procent. Co cieszy jeszcze bardziej, seks kilka razy w tygodniu uprawia ponad 50 procent Polek. 

Polacy, a zwłaszcza Polki wykorzystały zmiany w obyczajowości, które zaszły w kraju po 1989 roku. Badania pokazały wyraźnie, że cechuje je teraz większa otwartość w wyrażaniu swojej seksualności. Towarzyszy jej też większa świadomość potrzeb i realistyczne spojrzenie na sferę relacji partnerskich - powiedział Zbigniew Lew - Starowicz, a jego wypowiedź przytacza NaTemat.pl.

Aby w jeszcze inny sposób potwierdzić informację o większych potrzebach seksualnych Polek, warto wspomnieć, że ponad jedna czwarta badanych liczbę swoich stosunków seksualnych oceniła na niedostateczną. A to jasno pokazuje, że kobiety przyjemności płynącej z seksu, chciałyby oddawać się znacznie częściej. Dla blisko 85 procent badanych pań, seks odgrywa w życiu bardzo ważną rolę. Tylko 7,5 procent ankietowanych oceniło, że bez zbliżenia fizycznego mogą się obejść.

Jeden partner? Bez żartów!

Polki po swoje potrzeby nie boją się sięgać. Jeśli jeden partner nie jest w stanie zaspokoić ich potrzeb, znajdują kolejnego. A przynajmniej tak wynika z najnowszego raportu. W stosunku do 2005 roku spadła liczba kobiet, które w ciągu życia mają tylko jednego partnera seksualnego - z 43 procent do 31 procent. Odnotowano również niemal dwukrotny wzrost odsetka pań mających od 6 do 10 partnerów - z 5 procent do 9 procent. Trzeba też zaznaczyć, że coraz więcej Polek ma partnerów "na boku", a więc poza stałym związkiem. 

Masturbacja? Czemu nie!

Polskie kobiety, aby osiągnąć orgazm, coraz częściej "biorą sprawy w swoje ręce". Masturbacja nie jest dla nich już tematem tabu, a tym bardziej powodem do wstydu. Znacznie wzrósł odsetek kobiet, które deklarują, że przyjemność seksualną osiągają dzięki masturbacji i wykorzystywanym do tego celu wibratorom.

Badanie zostało przeprowadzone w ramach pracy doktorskiej Kamili Czajkowskiej, pod kierownictwem profesora Lwa - Starowicza. Przebadano 1054 osób w wieku od 18 do ponad 70 lat. Pełna wersja raportu "Seksualność kobiet. Raport 2016" ukaże się na początku stycznia 2017 roku i będzie liczyła około 170 stron. Wtedy też na temat seksualności Polek dowiemy się nieco więcej. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów