Raport "Seksualność Polaków 2017" ujawnia nasze preferencje. Ważniejszy seks czy miłość?

Anna Respondek 28.07.2017
Życie seksualne Polaków
Fotografia: Pixabay

Jak pokazały badania Polacy są romantykami, dla których seks wiąże się z miłością.

Ostatnie badania pokazały, że Polacy są usatysfakcjonowani ze swojego życia erotycznego. Seks jest dla nas ważny i wiąże się nie tylko z potrzebami natury cielesnej, ale także z tymi emocjonalnymi. Coraz częściej w sypialni pozwalamy sobie na igraszki i nowe doznania. I choć to bardzo dobre wieści, okazuje się, że większość obywateli Polski nie dba o swoje zdrowie intymne. 72 procent mężczyzn nigdy nie badało prostaty, a ponad połowa kobiet nigdy nie badała piersi na USG. O nowych padaniach pisze portal Onet.pl.

Na przełomie grudnia i stycznia obserwacje prowadził doktor Zbigniew Izdebski wraz z Polpharmą. Z badań "Seksualność Polaków 2017" wynika, że większość Polaków, będących w związkach, jest ze sobą szczęśliwych. 

Polak równa się romantyk

Ponad 70 procent respondentów, jako obowiązkowy element udanego życia seksualnego, podało miłość. Okazuje się, że przytulanie się, bliskość i dotyk są dla nas równie ważne, jeśli nie bardziej, niż sam stosunek. 52 procent mężczyzn i 70 procent kobiet stwierdziło, że te elementy są ważniejsze od seksu. Choć często można się spotkać z przekonaniem mówiącym, że mężczyźni unikają gry wstępnej, to wśród badanych 76 procent przyznało, że jest ona tak samo ważna jak sam stosunek. 

W stosunku do zeszłej dekady dużo chętniej i częściej uprawiamy miłość francuską. Dwukrotnie więcej mężczyzn (65 procent) i trzykrotnie więcej kobiet (63 procent) przyznaje się do tej aktywności seksualnej. Tylko 5 procent pań nie jest usatysfakcjonowana ze swojego życia erotycznego, ponad 60 procent cieszy się natomiast regularnymi orgazmami i spełnieniem.

Para
Fotografia: EAST NEWS

Boimy się badań

Badania wykazały, że tylko co piąty mężczyzna bada się regularnie (18 procent). Ponad 72 procent panów ani razu nie przebadało prostaty, tak ważnego dla udanego życia erotycznego gruczołu. 

Dzisiaj w Polsce 2,5 miliona panów ma zaburzenia erekcji. To dużo. Źle jemy, nie uprawiamy sportu, zażywamy leki, które same w sobie powodują zaburzenie erekcji. Często mam pacjentów, nie chcę powiedzieć, że źle leczonych, ale ustawionych tak, że ktoś, kto wypisuje im leki albo nie wie, albo nie zwraca uwagi na to, że konsekwencją ich zażywania są zaburzenia erekcji - przestrzega doktor Zdrojewicz, endokrynolog i seksuolog Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. 

Nieco lepiej ma się sprawa u pań. Ponad połowa respondentek przyznała, że bada się regularnie. Przynajmniej raz w roku wybierają się do ginekologa, jednak zapominają o innej diagnostyce. Na mammografii nie było 46 procent badanych, a na USG 51 procent. Według Izdebskiego, kobiety nauczyły się regularnie odwiedzać ginekologa, zmiany te zaobserwował na przestrzeni ostatnich lat.

Para w łóżku
Fotografia: EAST NEWS

Zmęczenie i problemy z erekcją

W pewnym momencie życia pojawia się spadek zainteresowania seksem. U mężczyzn objawia się to wieku około 46 lat, natomiast u kobiet wcześniej, w wieku 40 lat. W wielu wypadkach jest to związane z przemęczeniem, przepracowaniem, długotrwałym stresem czy problemami ze zdrowiem. 

36 procent badanych mężczyzn przyznało, że w ciągu ostatnich czterech tygodni miało problem z utrzymaniem erekcji w trakcie stosunku. 16 procent ma tak zawsze, albo prawie zawsze. Skala ta wzrasta wraz z wiekiem, jednak niepokojące jest to, że problem zaczyna pojawiać się również u młodych mężczyzn. Utrzymanie erekcji to nie jedyna niedogodność. Doprowadzenie do wtrysku to problem, z którym zmaga się coraz większa część panów. 

Co trzecia osoba przyznaje, że problemy z erekcją sprawiają, że mężczyzna nie jest traktowany jako w pełni wartościowy. Jest jednak nadzieja. Jak odpowiedziała ponad połowa ankietowanych, zaburzenia te można skutecznie leczyć, zażywając odpowiednie środki farmakologiczne.

Na wykładach dla lekarzy rodzinnych często opowiadam taką sytuację, która jest normą. Za biurkiem siedzi lekarka rodzinna, lat 30. Po drugiej stronie pacjent, lat 50-parę. Lekarka nie pyta go o życie seksualne, bo się wstydzi. Ten pan nie opowiada o swoim życiu seksualnym, bo myśli, co ja będę smarkuli opowiadał o seksie. I oboje robią błąd, bo zaburzenia seksualne u panów często wyprzedzają inne jednostki chorobowe. Mogą oznaczać, że coś się zaczyna dziać w ich organizmie, np. problemy z krążeniem, sercem, nadciśnieniem, miażdżycą. Zaburzenia erekcji powodują bardzo małe naczynka krwionośne prącia, które już źle reagują. I błędem jest stosowanie leków na zaburzenia erekcji, kiedy się nie ustali jej przyczyny. A jeszcze większym błędem jest kupowanie takich leków bez recepty. Niestety, z facetami jest tak, że jeżeli mają samochód, a większość ma, i na tym samochodzie jest rysa, to oni natychmiast lecą do lakiernika. A jak z nimi jest gorzej, to nigdzie nie idą. Lekarz rodzinny powinien mieć obowiązek rozmawiania z pacjentami na tematy intymne - przytacza Zdrojewicz. 

Badania profesora Zbigniewa Izdebskiego trwały od grudnia 2016 roku do stycznia 2017 roku na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków. 

I co o tym sądzicie? ;)

giphy-downsized (21)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów