Po czym poznać, że związek nie jest dojrzały? Świadczą o tym te sygnały

Katarzyna Leszczyńska 28.12.2017
Sygnały świadczące o niedojrzałej relacji
Fotografia: pixabay.com

Niedojrzała relacja raczej się nie uda. 

Od tego, czy związek będzie szczęśliwy, zależy wiele czynników. Jedną z nich i być może najważniejszą jest dojrzałość obojga partnerów. Nie chodzi o to, żeby na każdym kroku zachowywać śmiertelną powagę. Najważniejsze jednak jest to, żeby każdy z partnerów na poważnie podchodził do związku. Inaczej sama relacja stanie się niedojrzała. Portal Bustle.com przygotował listę znaków, które mogą świadczyć o tym, że związek nie jest dojrzały.

Powierzchowne rozmowy

Jeżeli wszystkie rozmowy, które odbywają się pomiędzy partnerami, tematycznie odbiegają od poważnych spraw, a oprócz tego sam ich poziom przypomina gaworzenie pomiędzy przedszkolakami, może to znaczyć, że relacja nie ma się dobrze. Nie chodzi o to, żeby nieustannie rozmawiać o polityce i filozofii, ale śmianie się ze wszystkiego nie jest normalne.

Opowiadanie rodzicom o każdej kłótni

Żalenie się bliskim, np. rodzinie oraz przyjaciołom, nie jest rzeczą złą. Latanie jednak do mamy z każdą kolejną sprzeczką może spowodować irytację naszego partnera. Świadczy również o tym, że sami nie jesteśmy na tyle dojrzali emocjonalnie, żeby stawić czoła codziennym problemom w związku.

Rodzicom nie powinno opowiadać się o wszystkim w związku

Rywalizacja między partnerami

Związek opiera się na partnerstwie. Dlatego nieustanne sprawdzanie, kto zapłacił więcej za zakupy lub czyja przyszła teraz kolej na sprzątanie, nie jest dojrzałe. Rywalizowanie ze sobą i licytowanie się o wszystko nie wpływa pozytywnie na relację.

Nieustanne kłótnie i ich brak

Oczywiście w związku nie można się w kółko kłócić ze sobą. To jest oczywiste. Problem pojawia się jednak również wtedy, gdy w związku nie pojawiają się kłótnie. Sprzeczanie się w pewnych kwestiach jest rzeczą oczywistą, nikt nie potrafi zgodzić się z drugim człowiekiem w stu procentach, a nieustanne odpuszczanie może mieć zły wpływ na relację.

Brak kompromisów

Nie ma związku bez kompromisu. Zwłaszcza dojrzałego związku. W każdej relacji pojawiają się rzeczy nie do przeskoczenia. Wówczas jedyną słuszną opcją jest dogadanie się z ukochanym. Czasami trzeba odpuścić, żeby obie osoby mogły na tym skorzystać.

W związku powinno się umieć chodzić na kompromisy

Chowanie urazy

Odkładanie pewnych rzeczy na później nie jest dobrą rzeczą. Dlatego też o wszystkim warto szczerze rozmawiać i wyjaśniać wszystkie nieporozumienia od razu. Chowanie urazy nigdy nie wyjdzie w związku na dobre. Wówczas pewne sytuacje powracają w późniejszym czasie, ze zdwojoną siłą.

Mszczenie się

Tego nie powinno się robić nawet wrogom. A już na pewno zemsty nie powinna dopuścić się dojrzała osoba. Zwłaszcza na swoim partnerze. Można się pokłócić, ale wszystko trzeba wyjaśnić, a potem zamknąć temat, albo po prostu się rozstać.

Brak dyskusji twarzą w twarz

Oczywiście najłatwiej jest pewne kwestie omówić za pośrednictwem smsa lub Facebooka. W ten sposób jednak sprawy załatwiają licealiści, a nie dorosłe osoby. Po pierwsze, nie jest to kulturalne. Po drugie, taka forma komunikacji może prowadzić do niezrozumienia, co nie ułatwi wyjaśnienia sprawy.

W związku wszystko powinno się wyjaśniać twarzą w twarz

Grożenie zerwaniem

Rozstanie z kimś powinno być ostatecznością. Jeżeli zatem grozicie nim sobie przy każdej kłótni, może faktycznie lepiej ze sobą zerwać. Może to świadczyć, że podświadomość wysyła sygnały o tym, że w związku nie dzieje się dobrze i jedynie szukacie pretekstu do tego, żeby to zakończyć.

Brak przeprosin

Są tacy ludzie, którzy są zbyt dumni, żeby przyznać się do błędu. A przepraszanie kogoś takim przyznaniem właśnie jest. Dlatego też nie każdy potrafi to zrobić. Jeżeli jednak naprawdę nam na kimś zależy, będziemy w stanie przeprosić za swoje niestosowne zachowanie, bez względu na wszystko.

Zawsze muszę mieć rację

To również może zależeć od osobowości. Dojrzały partner jednak potrafi wysłuchać drugiej osoby, przemyśleć jej słowa, a niekiedy nawet się z nią zgodzić. Po prostu szanuje zdanie ukochanego. Jeżeli jednak zawsze moje musi być na wierzchu – tej relacji brak dojrzałości.  

Nie każdy związek jest dojrzały
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów