Po czym poznać, że partner nas okłamuje? Te sygnały powinny nas zaniepokoić

Katarzyna Leszczyńska 15.12.2017
Po czym poznać, że partner nas okłamuje?
Fotografia: pixabay.com

Czy jest z nami szczery?

Ludzie od czasu do czasu mijają się z prawdą. Niekiedy są to drobne kłamstwa, które nikomu nie robią krzywdy, jednak są również takie, które mogą wpłynąć na losy drugiego człowieka. Tak może być np. w związku. Zdarza się, że partnerzy okłamują się nawzajem, ponieważ zrobili coś nie do zaakceptowania przez drugą osobę. Jest to jednak dla niej na ogół krzywdzące. Jak nie dać się okłamywać i po czym poznać, że partner nas okłamuje?

Okazuje się, że przeciętny człowiek mija się z prawdą nawet 50 razy dziennie. Zdaniem uczonych jednak aż 74% ludzi zdradza, że dla nich w związku najważniejsza jest szczerość. Okazuje się, że wiele rzeczy można wyczytać między słowami lub przy pomocy gestykulacji, która choć wydawać się może, że jest znikoma, przeważa w komunikacji międzyludzkiej.

Podchwytliwe pytania

W momencie, gdy nie jesteśmy pewni uczciwości naszego partnera, warto go podejść, żeby nie zdradzać się od razu z intencjami. Można wówczas zainicjować luźną rozmowę, podczas której delikatnie wpleciemy podchwytliwe pytanie, np.: „Twoja praca jest naprawdę interesująca. Czym zajmujesz się przez cały dzień?”. Tak zadane pytanie może pokazać, że interesujemy się naszym partnerem, a nie próbujemy wybadać, czy przypadkiem nas nie oszukuje. A jego reakcja wyrazi więcej niż tysiąc słów. Jeżeli zacznie być niespokojny, może to oznaczać, że ma coś na sumieniu. Inną sprawą jest prowokowanie reakcji. Można opowiedzieć mu nasze obawy przez pryzmat np. znajomych. Jeżeli odpowie od razu – nie ma nic do ukrycia. Jeżeli natomiast zacznie myśleć nad odpowiedzią – zapewne coś kombinuje.

Podpuszczanie

Jeżeli jesteśmy niemalże przekonani, że nasz partner mija się z prawdą, można zagrać va banque. Warto wówczas powiedzieć, że wiemy, kiedy ktoś nas oszukuje. Wówczas znów ważna jest reakcja kłamiącego. Może się wówczas zaczerwienić lub zacząć zachowywać bardzo nerwowo i nienaturalnie. To znaczy, że zapewne ma coś na sumieniu.

Jak rozpoznać, że partner nas okłamuje?

Mimika i gestykulacja

Te dwie rzeczy są najważniejsze w każdej rozmowie. Wiedzą o tym doskonale np. politycy, którzy próbują przy pomocy gestów się uwiarygodnić. Podobnie jest w przypadku osób mijających się z prawdą, które nimi chcą zamaskować oszukiwanie. Są rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przede wszystkim. Dorośli ludzie w momencie stresu zazwyczaj szukają kontaktu z własnym ciałem. Jeżeli osoba, którą podejrzewamy o kłamstwo zaczyna drapać się po brodzie, łapać za brodę, zakrywać oczy – może mieć coś na sumieniu. Podobnie jest z drapaniem się po ciele, np. ramionach, czy głowie.

Inną istotną sprawą jest chęć ucieczki. Tego typu ludzie jak najszybciej chcą opuścić niekomfortową dla nich sytuację. Dlatego też mogą zacząć przebierać nogami i je krzyżować. Podczas, gdy trzymanie rąk w kieszeniach podczas rozmowy z drugą osobą jest niekulturalne, ludzie mijający się z prawdą odruchowo zaczną je chować. Jeżeli nie do kieszeni jeansów, to np. pod stół.

Warto też zwrócić uwagę na oczy naszego rozmówcy. Jeżeli kogoś znamy bardzo długo, łatwo nam będzie rozpoznać po nich, czy nas oszukują. Mogą wówczas skręcać gałki w drugą stronę, mieć łzy w oczach, a prawdopodobne jest nawet, że zmieni im się jasność tęczówki. Najbardziej popularnym zjawiskiem jest jednak drżenie powiek. Kłamcy mrugają o wiele częściej niż ludzie prawdomówni. Tak samo jest z uśmiechem. W przypływie stresu lub próby zamaskowania prawdy, uśmiech zawsze jest tajną bronią. A kąciki ust mogą się unosić bardzo nerwowo.

Oczywiście nie chodzi o to, żeby nieustannie sprawdzać partnera pod kątem kłamstwa. Jeżeli jednak już raz nadużył naszego zaufania lub dał nam powody do zwątpienia w jego szczerość, można posłużyć się tymi wskazówkami, żeby nabrać pewności. Być może tylko wmawiamy sobie, że ukochany nie jest w stosunku do nas w porządku. 

Kłamstwo zawsze wyjdzie na jaw
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów