Po czym poznać, że nasz związek jest trwały? 8 rzeczy, które świadczą o udanej relacji

Katarzyna Leszczyńska 16.11.2017
Co świadczy o udanym związku?
Fotografia: pixabay.com

Czy ten związek jest ostatni?

Ludzie w pewnym momencie życia chcą się ustatkować. Wówczas starają się dobierać partnerów tak, żeby być z nimi jak najdłużej. Tego typu relacja natomiast wymaga cierpliwości a niekiedy nawet poświęceń. Okazuje się, że istnieją rzeczy, dzięki którym można zadbać o stabilność w związku. Portal Bustle.com przygotował listę zjawisk, które wpływają na to, że relacja może okazać się tą ostateczną.

Sposób wyrażania zazdrości

Zazdrość zazwyczaj kojarzona  jest z negatywnym uczuciem. Od czasu do czasu jednak warto, żeby była obecna w związku. Nie oznacza to jednak, że ma go psuć – wręcz przeciwnie. Zazdrość, która nie jest chorobliwa sprawi, że będzie tylko lepiej. Chodzi o to, żeby czując ją, nie kłócić się od razu z partnerem, a po prostu mu zaufać – to jest najważniejsza rzecz w każdym związku.

Odpowiedzi na krótki quiz

Bostońska firma DataRobot na podstawie badań Uniwersytetu Stanford przygotowała listę pytań, które mogą pomóc w przewidywaniu sukcesu związku. Okazuje się, że może on zależeć od takich czynników jak relacje z rodziną, wiek oraz wykształcenie. Oto pytania:

  1. Jak długo jesteście razem?
  2. Jaki jest wasz status związku?
  3. Jaka jest między wami różnica wieku?
  4. Jaki jest najwyższy poziom wykształcenia w waszym związku?
  5. Ile dzieci w wieku 2-5 lat z tobą mieszka?
  6. Ilu krewnych widujesz w ciągu miesiąca?

Sposób, w jaki do siebie mówicie

Według naukowców z Uniwersytetu w Utah nie tyle liczą się słowa, jakie do siebie wypowiadacie, co ton, w jaki sposób to robicie.  Okazuje się, że tę samą wypowiedź można powiedzieć w różny sposób. W jednym przypadku może to być ton sympatyczny, w innym oskarżycielski. Oczywiście ten pierwsza z opcji sprawia, że związek będzie udany.

Sposób spania

Badania opublikowane w Journal of Family Psychology wykazały, że ludzie, którzy śpią dłużej, są bardziej zadowoleni ze swojego związku. Najgorzej jest wtedy, gdy jedna osoba w związku lubi długo siedzieć w nocy, a druga wcześnie chodzi spać. Wówczas trudno będzie im się dogadać.

To, w jaki sposób śpimy, może świadczyć o trwałej relacji

Sposób wychowania

Nie od dziś wiadomo, że sposób, w jaki ludzie są wychowywani, w późniejszym życiu odgrywa bardzo ważną rolę. Najgorzej będzie dogadać się osobom, które były inaczej wychowywane. Np. ludzie, którzy byli we wszystkim wyręczani nie dogadają się z tymi, którzy od dziecka musieli być samodzielni. Wówczas będą wymagać pomocy we wszystkim.

Test „Jelly Bean”

Test został tak nazwany przez dr Elizabeth Trattner, która przeprowadziła go na swoim partnerze. „Jelly Belly” to słodycze w kształcie fasolek o różnych smakach. Żeby zdać egzamin partner powinien pozwolić ci na wyjedzenie ulubionych fasolek. Okazuje się, że w związku trzeba umieć się poświęcić od czasu do czasu. Ten test na pewno można wykonać nie tylko na „Jelly Belly”, ale również na innych słodyczach, np. klasycznych „żelkach”.

Rozdzielanie obowiązków domowych

Istnieje ogromna zależność pomiędzy powodzeniem w związku a obowiązkami domowymi. Zwłaszcza wtedy, gdy para ze sobą mieszka. Okazuje się, że pary, które wspólnie sprzątają i odpowiednio dzielą się zadaniami, są znacznie szczęśliwsze w związku, od tych, które tego nie robią.

Zdanie przyjaciół

Choć mówi się, że nie należy się przejmować tym, co mówią inni, zdanie najbliższych osób może być pomocne w przypadku związku. Są to zazwyczaj ludzie, którzy patrzą na naszą relację z boku nieco chłodniejszym okiem, jednak doskonale są z nią zaznajomieni, dzięki naszym opowieściom. Dzięki temu mogą lepiej przewidzieć, czy ta relacja ma potencjał na długi związek. 

Co świadczy o udanej relacji?
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów