Po czym poznać, że jest się uzależnionym od partnera? 5 znaków, które mogą to wskazać

Katarzyna Leszczyńska 15.02.2018
Po czym poznać, że jest się uzależnionym od partnera?
Fotografia: fotolia.com

Łatwo pomylić miłość z uzależnieniem. Jeżeli w związku pojawiają się te znaki, nie jest to dobra relacja.

Nie każda miłość jest dobra. Czasami w związku dzieje się tak, że jeden partner jest uzależniony od drugiego. Może to być winą słabego charakteru osoby uzależnionej, albo wręcz przeciwnie – dominującego usposobienia jej partnera. Niezależnie, dlaczego tak się dzieje, to zjawisko może być bardzo wyniszczające dla takiej niezdrowej relacji.

Zobacz także: Uzależnienie łatwo pomylić z miłością. W jaki sposób odróżnić oba uczucia?

Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jest uzależniony od partnera. Bardzo łatwo można to pomylić z miłością, jednak to uczucie jest o wiele bardziej wyniszczające. Jak zatem zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy uzależnieni od partnera? Świadczyć o tym może kilka oznak.

Przygnębienie, gdy partner nie jest w pobliżu

W zdrowym związku partnerzy potrafią spędzać dużo czasu razem, jednak zawsze starają się znaleźć chwile dla samych siebie lub na spotkania z innymi. W relacji, w której występuje uzależnienie, zazwyczaj ludzie nie potrafią spędzać czasu oddzielnie lub nie mogą, bo partner jest zbyt zaborczy i denerwuje się, gdy ci nie wybierają jego.

Obwinianie się za problemy

Wszystko co złe w związku dzieje się z winy uzależnionego – oczywiście oni tak myślą. W rzeczywistości problemy tworzone są przez partnera osoby uzależnionej, bo to on sprawia, że jego ukochany musi się podporządkować, żeby było dobrze.

Chcą zaspokajać wyłącznie potrzeby partnera

Ludzie uzależnieni od partnera jego potrzeby będą stawiać zawsze na pierwszym miejscu. To może mieć miejsce również w zdrowej relacji, jednak w takiej również uczucia nas samych są istotne. Osoby uzależnione natomiast będą się zachowywać nawet sprzecznie ze swoimi przekonaniami, byle tylko zadowolić partnera.

Osoby uzależnione od partnera myślą tylko o jego potrzebach

Milczenie dla spokoju

Żeby tylko nie kłócić się z partnerem, osoby uzależnione nie będą poruszać niektórych tematów, które mogłyby spowodować, że ich ukochany się zdenerwuje. Wszystko dla świętego spokoju oraz pewności, że partner ich nie zostawi.

Bycie potrzebnym za wszelką cenę

Osoby, które są uzależnione od swojego partnera boją się, że gdy nie będą potrzebne, ten je zostawi. Dlatego też za wszelką cenę starają się pomagać. Gdy natomiast nie czują się potrzebne, mogą zacząć się obrażać na partnera i zachowywać nienaturalnie ze strachu przed odrzuceniem.

Czym charakteryzuje się uzależnienie od partnera?

Zobacz w poniższej galerii, po czym poznać, że ktoś jest w nas zakochany:

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów