Coraz więcej par cierpi na "weselne rozczarowanie". Psycholog wyjaśnia, na czym polega zjawisko i jak się przed nim bronić

Anna Respondek 03.11.2017
Smutna para
Fotografia: Pexels

Czy można mu zapobiec?

Ślub to przełomowe wydarzenie w życiu większości młodych ludzi, którzy się na niego decydują. Najpierw poprzedzają go długie przygotowania, w trakcie których wyobrażamy sobie, jak piękny i idealny będzie ten dzień i jak bajkowe stanie się nasze życie. 

Nie wszystkie pary potrafią jednak poradzić sobie z przytłaczającą rzeczywistością, która dopada ich tuż po miesiącu miodowym. Wtedy pojawia się niewytłumaczalne uczucie pustki, które może przerodzić się nawet w depresję. Emma Kenny, psycholog z Uniwersytetu w Manchesterze, postanowiła wytłumaczyć czym jest "weselne rozczarowanie" i skąd się bierze. Na szczęście ujawnia również, jak sobie z nim poradzić. 

"Weselne rozczarowanie"

Tuż przed ślubem głowy narzeczonych zaprzątnięte są milionem spraw związanych z weselem, przebiegiem uroczystości, gośćmi i strojami. Dodatkowo dochodzą do tego codzienne czynności, które szczelnie wypełniają czas. 

Pojawiające się po wszystkim uczucie pustki związane jest między innymi z większą ilością czasu, który nagle nie jest wypełniony zadaniami po same brzegi. Całą sytuację jeszcze bardziej komplikują wygórowane oczekiwania w stosunku do instytucji małżeństwa. 

Przychodzi dzień, który jest niezwykły, później jest miesiąc miodowy, który skoncentrowany jest wokół waszej miłości, a potem... znów jest normalnie. Ludzie naprawdę myślą, że małżeństwo odmieni ich życie, tymczasem ono zmienia tylko nazwisko (jeśli w ogóle) - tłumaczy Kenny. 

Psycholog zauważa również, że niezdrowa chęć zaimponowania wszystkim wystawną uroczystością ma zrekompensować życiowe porażki. Po ślubie pojawia się także problem związany z pieniędzmi, których nagle zaczyna brakować. 

Wesele, podobnie jak zakochanie się, ma naprawić wiele rzeczy. Przez chwilę daje ukojenie. Jeśli twoje życie czy ścieżka kariery nie są satysfakcjonujące i nagle bierzesz ślub, nagle zastępujesz frustracje pozytywnymi myślami. I dzieje się to przez długi czas. Później jednak musisz wrócić do rzeczywistości - wyjaśnia psycholog. 

giphy-downsized (29)

Klucz do sukcesu

Według Kenny istnieje klucz do sukcesu, który może uchronić nas przed poczuciem smutku, pustki i depresji. Przede wszystkim należy zachować równowagę i nie gloryfikować swoich oczekiwań względem rzeczywistości. 

Myślę, że ludzie powinni planować także to, co zdarzy się po małżeństwie. Plany nie powinny zatrzymywać się na ślubie czy miesiącu miodowym. Powinno się planować, co dalej, ale już jako para. Następne cele, marzenia. Potem można pracować razem nad kolejnymi ekscytującymi rzeczami - przekonuje. 

Kenny przekonuje, że swoimi odczuciami należy dzielić się z partnerem, ponieważ od tego jest. Co więcej, należy pamiętać, że pomimo ślubu nadal jest się dwoma oddzielnymi jednostkami, które w związku powinny szukać oparcia i zrozumienia, a nie całkowitego spełnienia. Dlatego psycholog poleca każdemu z małżonków mieć swoje pasje i zastanowić się nad tym, jak można je połączyć. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów