W jaki sposób dobieramy się w pary? Naukowcy publikują rewolucyjne wnioski nowych badań

Katarzyna Leszczyńska 09.10.2017
Lepiej dogadujemy się z ludźmi podobnymi do nas
Fotografia: pexels.com

Obalone zostało popularne przekonanie na temat łączenia się w pary. 

Mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają. Dobieramy sobie partnerów pod względem czynników zewnętrznych, np.: wieku, poziomu wykształcenia, koloru skóry oraz religii. Problem polega jednak w osobowości. Do tej pory była ona badana sondażowo, co dawało niemiarodajne wyniki. Michał Kosiński, wraz ze swoimi kolegami ze Stanford Graduate School of Business, zdecydował się podejść do badania osobowości nieco inaczej.

Psychologowie patrzyli na ten temat od wielu lat, ale wyniki były dość jasne: przyjaciele i partnerzy nie są podobni pod względem osobowości. To było zaskakujące, ponieważ intuicyjnie wiedzieliśmy, że ludzie wybierają partnerów i przyjaciół, którzy mają podobne osobowości – mówi Kosiński.

Wadliwość badań sondażowych polegała na dwóch podstawowych błędach. Ludzie, którzy wiedzą, że są badani, przestają zachowywać się naturalnie. Odpowiadając na pytania kwestionariuszowe, oceniają się zazwyczaj tak jak oceniają swoich znajomych, patrząc na siebie jako członka pewnej grupy. W nauce mówi się o tym jako o „efekcie grupy odniesienia”. Dlatego też Kosiński z pozostałymi naukowcami zdecydowali się na zrewolucjonizowanie metody badawczej.

Przeciwieństwa się przyciągają jest przestarzałym powiedzeniem
Fotografia: pexels.com

Facebook źródłem badań osobowości

Badacze zdecydowali się wykorzystać Facebooka do zbadania ludzkich osobowości. Dane zbierane poprzez Facebooka są trudne do sfałszowania. Naukowcy, aby uzyskać jak najdokładniejszy obraz osobowości użytkowników, zbadali, co użytkownicy „klikają” na Facebooku, jakie strony lubią, ale również brali pod uwagę ich posty, opinie innych oraz wybrane przez siebie słowa i odpowiedzi.

Cyfrowe ślady pozostawione podczas korzystania z Facebooka są dość duże, jeżeli chodzi o mierzenie osobowości. Ludzie codziennie logują się na Facebooka, pozostawiają wiele cyfrowych śladów i nie uważają tego za nic niezwykłego – dodaje Kosiński.

Wszystko to świadczy o spontaniczności grupy badawczej. Ludzie dzielą się na Facebooku informacjami o sobie samych oraz momentami ze swojego życia. Dzięki temu, że zaznaczają, z kim są w związku oraz częstym konwersacjom z przyjaciółmi, badacze w łatwy sposób mogą sprawdzić, w jaki sposób ludzie łączą się w pary. Nie dość, że trudno w takim przypadku wprowadzić badających w błąd, to jeszcze tego typu badania są szybkie, nie wymagają ogromnych kosztów i mogą być stosowane w dużych populacjach.

Wyniki badań Kosińskiego i jego kolegów po fachu pokazują, że powiedzenie „przeciwieństwa się przyciągają” staje się coraz bardziej nieaktualne. Najnowsze badania wykazały, że najczęściej wchodzimy w interakcje z ludźmi podobnymi do nas. A dogadując się z nimi najlepiej, tworzymy przyjaźnie i związki na długie lata. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów