Odpowiedź na to pytanie pozwoli stwierdzić, czy wasz związek będzie długoterminowy

Anna Respondek 02.01.2018
Miłość
Fotografia: Pixabay

Naukowcy sięgnęli po słynny podział Arystotelesa. 

Choć na początku każdego związku wydaje nam się, że znaleźliśmy tego jedynego lub jedyną, to z biegiem czasu weryfikujemy swoje uczucia i zdajemy sobie sprawę z tego, że w naszych głowach pojawia się coraz więcej wątpliwości. Poznajemy kolejne wady i zalety partnera, które sprawiają, że zaczynamy zadawać sobie pytanie, czy ten związek ma szansę przetrwać.

James i Suzanne Pawelski, psycholodzy, którzy napisali książkę pod tytułem "Happy Together", sformułowali pytanie, które może pomóc określić, czy związek będzie trwały i szczęśliwy. 

Czy Twoje partnerstwo opiera się na korzyściach, jakie z niego czerpiesz, pożądaniu, które z niego czerpiesz lub dobroci, którą w nim widzisz - brzmi pytanie. 

Naukowcy swoje pytanie oparli na słynnym podziale Arystotelesa, które mówi o kochaniu rzeczy należących do trzech kategorii: użytecznych, przyjemnych i dobrych. Według psychologów przyjemność i użyteczność są zależne od ludzkiego charakteru i prowadzą do korzyści, jakie możemy wyciągnąć z relacji z drugą osobą. Dobroć to coś, co sami dajemy, aby móc otrzymać ją w zamian. Jak tłumaczą Pawelscy związek oparty na tych trzech filarach ma dużą szansę na przetrwanie. 

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów