Od teraz można wyliczyć, jak długo będzie trwał nasz związek. Naukowcy stworzyli wzór na miłość

Katarzyna Leszczyńska 18.12.2017
Jak wyliczyć długość związku?
Fotografia: pixabay.com

W równaniu zastosowali czynniki wpływające na jakość związku.

Zazwyczaj na początku związku zastanawiamy się, czy dana osoba jest dla nas odpowiednia i uda nam się zbudować z nią idealną relację. Osoby, które lubią pewne rzeczy analizować, rozmyślają wówczas często, czy istnieje idealny wzór na zbadanie prawdopodobieństwa trwałości związku. Choć nie powinno się łączyć uczuć z matematyką, nie od dziś wiadomo, że algorytmy komputerowe, w jakiś sposób dobierają ludzi w pary poprzez wyliczenia w aplikacjach randkowych. Dlaczego zatem nie można skorzystać z tego w „realu”?

Jak się okazuje, wszystko jest możliwe. Tę kwestię zbadali naukowcy z Wielkiej Brytanii. Na podstawie danych statystycznych postanowili stworzyć wzór na miłość. Przebadali około 2000 kobiet i mężczyzn w różnym wieku. 25% uczestników eksperymentu stwierdziło, że dla nich idealny partner nie powinien posiadać więcej niż 4 partnerów seksualnych przed nim. Mężczyźni natomiast częściej wskazywali satysfakcję seksualną jako czynnik wpływający na udany związek. Po przeanalizowaniu wszystkich wyników badań, uczeni zdecydowali się ustalić, na pierwszy rzut oka skomplikowany, jednak w rzeczywistości prosty algorytm.

Naukowcy stworzyli wzór na miłość

Jak wygląda wzór na miłość?

Naukowcy podali równanie z opisem. Uwzględnili w nim wszystkie ich zdaniem najważniejsze czynniki, które wpływają na idealny związek zdaniem uczestników eksperymentu. Dzięki temu możemy spróbować samemu wyliczyć prawdopodobieństwo, czy uda nam się z danym partnerem dożyć starości. Oto wzór:

L = 8 + 0,5Y – 0,2P + 0,9X + 3M + J – 0,3G – 0,5(SM-SF)2 + I +1,5C

Wyjaśnienie:

L – przewidywana długość związku w latach
Y – jak długo znaliśmy się wcześniej w latach
P – ilość poprzednich partnerów dwóch osób
X – znaczenie, jakie mężczyzna przywiązuje do uczciwości w związku (w pięciostopniowej skali, gdzie 1 to wcale nie ważne a 5 to bardzo ważne)
M – znaczenie, jakie kobieta przywiązuje do pieniędzy w związku (w pięciostopniowej skali)
J – znaczenie humoru w związku zdaniem obojga partnerów (w pięciostopniowej skali, dodane do siebie)
G – zewnętrzna atrakcyjność partnerów (w pięciostopniowej skali, dodane do siebie)
SM i SF – znaczenie seksu dla partnerów (osobno dla mężczyzny „M” i kobiety „F”, w pięciostopniowej skali)
I – relacje z teściami (w pięciostopniowej skali, dodane do siebie)
C – znaczenie przypisywane dzieciom w związku (w pięciostopniowej skali, dodane do siebie)

U niektórych zapewne nie uda się tego wyliczyć bez kalkulatora. Jeżeli jednak chcemy sprawdzić trwałość związku, można próbować. Nigdy jednak nie otrzymamy 100% pewności. Dziennikarka Businessinsider.com zdecydowała się przetestować tę formułę na swoich męskich znajomych. Z jednym z nich wyszła mu największa liczba – 12,9 lat. Problem w tym, że po prostu za nim nie przepada.

Czy można wyliczyć długość związku?
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów