Można zmienić osobę, z którą jest się w związku? Psycholog twierdzi, że w tych kwestiach nie można tego wymagać

Katarzyna Leszczyńska 07.12.2017
O jakie zmiany można prosić partnera?
Fotografia: pixabay.com

Warto przemyśleć, czy nie prosimy o zbyt wiele.

Możemy znaleźć idealnego partnera, nie ma jednak możliwości, żeby dopasować się w stu procentach. W długich związkach najczęściej akceptujemy rzeczy, które zaczynają nas irytować, może to jednak po jakimś czasie wyjść ze zdwojoną siłą i doprowadzić nawet do rozpadu relacji. Pewne rzeczy, które nas drażnią, lepiej przedyskutować z partnerem dla wspólnego dobra.

Są takie rzeczy, których na dłuższą metę nie da się znieść, a nie powinny psuć relacji. Wówczas najlepiej szczerze o nich rozmawiać i dojść do pewnych kompromisów. Nie ze wszystkim jednak powinniśmy się wychylać. Są rzeczy, o zmianę których lepiej nie prosić partnera. Portal Bustle.com przygotował listę rzeczy, o które można prosić z czystym sumieniem, a których lepiej nie poruszać.

Codzienne czynności

Chodzi o takie błahostki jak zostawianie brudnych naczyń w zlewie, rzucanie ubrań na krześle czy mokrych ręczników na podłodze w łazience. Gdy powiemy, że takie rzeczy nam przeszkadzają, nie powinni to w żaden sposób urazić naszego partnera, a może przynieść ogromne skutki dla nas obojga we wspólnym mieszkaniu.

Cechy osobowości

Nie można zmieniać charakteru partnera. Prośba o to, żeby przestał mówić zbyt głośno lub nie płakał na każdym filmie nie jest w porządku. Tego typu zmiany mogą wymagać od nich zbyt wiele i sprawić, że nie będą czuli się komfortowo w związku z nami. Wówczas może to prowadzić do rozstania.

Nie można zmieniać osobowości partnera

Kompromisy

Sztuka kompromisów jest najważniejszą rzeczą w związku. Wiadomo, że nigdy nie zgadzamy się w stu procentach i wówczas zamiast kłótni i forsowania swojego zdania, lepiej po prostu dojść do porozumienia. Jeżeli są jakieś przyzwyczajenia partnera, z których nie potrafi zrezygnować, można wspólnie ustalić, żeby przynajmniej postarał się pewne rzeczy ograniczyć. On nie będzie musiał się poświęcać, a my będziemy nieco bardziej zadowoleni.

Poglądy

Ludzie zanim zdecydują się na związek mają zazwyczaj określone poglądy na różne tematy. Najważniejsze, żeby w parze zgadzać się w najważniejszych kwestiach dotyczących wspólnego życia. Polityka, czy sport mogą zejść na dalszy plan i wówczas można mieć wiele tematów do wspólnej dyskusji. Jeśli uszanujemy zdanie drugiej osoby i będziemy na spokojnie o tym rozmawiać, możemy nawet spróbować zmienić poglądy ukochanego.

Dokonywanie zmian

Wielu ludzi nie przepada za stagnacją. Radykalna zmiana fryzury, stylu, czy chociażby hobby może być naszemu partnerowi bardzo potrzebna, jednak nie koniecznie musi nas uszczęśliwić. Warto jednak przedyskutować z nim tę kwestię i jeżeli zobaczymy, że jest to dla niego bardzo ważne, warto mu pomóc. Jeżeli natomiast sami chcemy zaproponować mu pewne zmiany w jego życiu – wszystko ok, ale nic na siłę, trzeba poczekać na zgodę z drugiej strony. Nikogo nie można zmusić do zmian i trzeba wówczas być bardzo taktownym, żeby go nie urazić.

W związku trzeba umieć iść na kompromisy
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów