Robienie tej rzeczy to sygnał, że związek może nie być zdrowy. Zdarza się to zwłaszcza na początku znajomości

Katarzyna Leszczyńska 10.11.2017
Jest jedna rzecz, świadcząca o tym, że związek jest szkodliwy dla zdrowia
Fotografia: pexels.com

Trzeba na to uważać.

Związek jest czymś, co powinno pozytywnie wpływać na zdrowie człowieka, przede wszystkim psychiczne. Partner powinien dawać nam poczucie własnej wartości, dodawać pewności siebie, a zwłaszcza wspierać i niekiedy nawet zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Są jednak też takie związki, w których te wszystkie elementy nie działają, a jedyne co za sobą niesie tego typu relacja to irytacja i popadanie w coraz głębszą depresję.

Okazuje się, że tego typu związki zazwyczaj przepełnione są stresem i lękiem. Nie ma w nich relacji partnerskich, jedynie zaborczość i wykorzystywanie psychiczne. Istnieje jeden główny czynnik, świadczący o tym, że związek nie jest korzystny dla ludzkiego zdrowia. Dzieje się tak wtedy, gdy nasz partner przysłania nam cały świat i staje się dla nas wszystkim.

Spędzanie czasu tylko ze sobą nie jest korzystne dla związku

Tak się dzieje zazwyczaj na początku związku. Wówczas jest euforia i nie wydaje nam się to szkodliwe dla relacji. Okazuje się jednak, że mogą to być początki czegoś poważniejszego, co jeżeli będzie pogłębiać się w tym kierunku, doprowadzi do złych konsekwencji.

Problem z relacją związaną z rezygnacją z życia polega na tym, że przejmuje ona również procesy mentalne. Nasz umysł ma ograniczoną pojemność każdego dnia i czasami, gdy ludzie znajdują „tego jedynego”, całą swoją moc i myśli poświęcają tylko tej osobie – mówi Benjamin Ritter, konsultant ds. kontaktów międzyludzkich, randek i relacji w rozmowie z Bustle.com.

Dlatego niezwykle ważne jest zachowanie dystansu pomiędzy życiem z partnerem, a czasem tylko dla siebie. Nie warto się zaniedbywać i rezygnować np. ze spotkań z przyjaciółmi. Od czasu do czasu można wybrać samotny wieczór z książką, zamiast kolejnego wspólnego nic nie robienia. W związku przede wszystkim nie można zatracić własnej tożsamości, ponieważ później może to doprowadzić do opłakanych skutków. Zwłaszcza w momencie, gdy się rozstaniemy i nie będziemy potrafili samodzielnie zorganizować sobie życia.

W związku trzeba znaleźć czas dla siebie i przyjaciół
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów