Naukowcy sprawdzili, czy mężczyźni wolą seks od snu. Wnioski wcale nie oczywiste

Anna Respondek 31.07.2017
Śpiący mężczyzna
Fotografia: Instagram/sleepy_mur

Seks czy sen? Jedno i drugie to czysta przyjemność. Choć może to zadziwiać, mężczyźni w tej kwestii są większymi leniuchami od kobiet.

Naukowcy rozwiązali odwieczną zagadkę. Niby to mężczyźni myślą częściej o seksie, a kiedy przychodzi zmęczenie, dużo bardziej od igraszek wolą odpoczynek i spokój. Czy kobiety powinny czuć się zaniepokojone? Dailymail.co.uk wyjaśnia sprawę. 

Zgodnie z powszechnym sposobem myślenia, to kobiety częściej odmawiają zbliżenia, bo głowa boli, bo są zmęczone, bo dziecko płacze. Jak pokazują analizy, po nieprzespanej nocy, to mężczyźni wolą krótką drzemkę od uciech ciała. Do takich wniosków doszedł profesor genetyki, który badał nocne przyzwyczajenia muszek owocówek. Profesor wierzy, że mózgi tych małych istot mogą pracować podobnie do naszych, jeśli chodzi o wybór między snem a seksem.

Jedna czynność w określonym czasie

Naukowiec z Uniwersytetu w Yale, Michael Nitabach, przyglądał się aktywności mózgów muszek owocówek w trakcie snu i godów. Jak przyznał badania pokazują, że organizmy są w stanie wykonywać jedną czynność w tym samym czasie. 

Odkryliśmy neuronowe połączenie, które reguluje wzajemne oddziaływanie między "zalotami" a grą wstępną - tłumaczy. 

Podczas badań wykazano, że zmęczone samce muszek owocówek wykazywały mniejsze zainteresowanie spółkowaniem. U samiczek nie miało to wpływu na chęć igraszek, choć zachowanie takie wynikało z tego, że samiczki, bez względu na poziom zmęczenia, nie mogły pozwolić sobie na utratę zainteresowania.

Wygląda na to, że biologiczne zapotrzebowanie, które jest najważniejsze dla organizmu w danym momencie, blokuje inne - powiedział Nitaback

U zmęczonych mężczyzn potrzeba snu góruje nad innymi potrzebami. U kobiet sytuacja ma się odwrotnie. Naukowcy ujawnili również, że istnieje zasadnicze połączenie między sferami mózgu, które pośredniczą między potrzebą seksu, a snem. 

Wcześniejsze badania wykazały, że im dłużej kobiety śpią, tym bardziej są pobudzone seksualnie, każda kolejna godzina odpoczynku wprawia je w coraz lepszy nastrój. Według naukowców z Uniwersytetu w Michigan, brak snu może wpływać na hormony związane z seksem. 

I co wy na to panowie? Chyba czas, aby to kobiety zaczęły narzekać. ;)

giphy-downsized (25)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów