Naukowcy już wiedzą, jakie są dwie najczęstsze przyczyny rozwodu. I nie, wcale nie chodzi o zdradę

Redakcja 13.01.2017
Para
Fotografia: Pixabay

Nie chodzi też o niedopasowanie seksualne, pracoholizm, ani nawet problemy finansowe. 

Powody, przez które ludzie się rozwodzą, w Stanach Zjednoczonych są zgłębiane już od wielu lat. Badacze przyglądają się parom i analizują ich zachowania. Następnie wyciągają wnioski, które dają nam jasną odpowiedź na pytanie, dlaczego ludzie, którzy ślubowali sobie miłość do grobowej deski, decydują się na rozwód. Tak było i tym razem. 

Przez blisko 40 lat problemem rozwodu i rozpadu związku zajmował się profesor Psychologii Uniwersytetu Waszyngtońskiego John Gottman. Podczas swoich wieloletnich badań przebadał tysiące par i przeanalizował tysiące ankiet. Dziś, dzięki jego wnikliwym analizom udało się wskazać dwa zjawiska, które niemal gwarantują rozpad związku małżeńskiego. I nie, wcale nie jest to zdrada, ani nawet konflikt na tle finansowym. Z tymi problemami jeszcze jakoś potrafimy sobie poradzić. Jednak, jak podaje Playboy.pl, są takie dwie rzeczy, które zwiastują rychły koniec wspólnego życia. 

Zobacz także: Ten dom w razie rozwodu można podzielić na dwie równe części

Jednym z powodów rozpadu związku jest brak zainteresowania problemami partnera
Fotografia: East News

Jednym z powodów rozpadu związku jest brak zainteresowania problemami partnera 

Po pierwsze: słuchaj

Rozwodzą się ci, którzy przestają słuchać swojego partnera i interesować się jego problemami. A przynajmniej tak wynika z długoletnich badań profesora Gottmana. Jeśli więc przestało nas interesować to, co nasza druga połówka ma do powiedzenia, jak partnerowi minął dzień, czy jakie ma plany na najbliższy czas, to znak, że rozwód wisi już w powietrzu. Nie ma bowiem nic gorszego niż obojętność w związku i brak zainteresowania. 

Kolejną rzeczą, która prowadzi do szybkiego rozwodu jest nieumiejętność opanowania się. Jeśli zamiast próbować złagodzić konflikt, my go eskalujemy, sami wbijamy sobie przysłowiowy gwóźdź do trumny. Podczas kłótni mówimy rzeczy, których w normalnej sytuacji nigdy byśmy nie wypowiedzieli. 

Wnioski badacza nie wszystkich mogą przekonywać. Wielu bowiem uważa, że najważniejszy w związku jest seks, a niedopasowanie w łóżku to jedna z najgorszych rzeczy, które mogą spotkać zakochanych w sobie ludzi. Inni z kolei nigdy nie wybaczyliby zdrady. Bez względu na to, kto ma rację faktem jest, że pary, w życiu których występują wymienione wyżej dwa zjawiska, rozwodzą się w aż 94 procent przypadków, a przynajmniej tak wynika z badań amerykańskiego naukowca. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów