Naukowcy już wiedzą, jak uniknąć rozwodu. Wszystko zaczyna się w łóżku, ale inaczej niż myślimy

Redakcja 15.11.2016
Kobieta w łóżku
Fotografia: ONS

Najnowsze rewelacje badaczy mogą poważnie namieszać w niejednym małżeńskim łożu. Ale za to mogą pomóc naprawić związek. 

Spanie razem to dla wielu par synonim bycia razem. I nie ma w tym przecież nic dziwnego - skoro dzieli się razem kuchnię, i łazienkę, i salon, to dlaczego nie dzielić razem łóżka? 

Są jednak i tacy, którzy od wspólnego łóżka wolą dwa oddzielne. I wcale nie oznacza to, że w ich związku dzieje się źle. Oni po prostu lepiej śpią, śpiąc w pojedynkę. Są też i tacy, którzy o swoich preferencjach nie mówią, bo nie chcą wyłamywać się z przyjętych schematów. Powszechne przekonanie przecież głosi, że tam gdzie dwa łóżka, tam związek wisi na włosku. 

Rzadko można znaleźć dwie osoby z takimi samymi nawykami snu. Dlatego też dzielenie łóżka może być trudne i potencjalnie prowadzić do poważnych zaburzeń - twierdzi dyrektor kliniki snu dr Guy Meadows w rozmowie z Dailymail.co.uk.

Być może wszyscy ci, którzy swoimi obawami boją się podzielić z partnerem, szybko zmienią zdanie. Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Leeds dowodzą, że spanie w oddzielnych łóżkach jest bardziej relaksujące i przynosi o wiele więcej korzyści zdrowiu niż spanie razem. Śpiąc razem jesteśmy narażeni na niewyspanie, które może z kolei zwiększyć ryzyko depresji, chorób serca, a nawet udaru mózgu. I, co ciekawe, może być powodem rozwodów i zachowań samobójczych. Problem jest tym poważniejszy, że aż 29 procent badanych Brytyjczyków przyznało, że powodem ich niewyspania jest właśnie ich partner. 

Prawie jedna trzecia Brytyjczyków potwierdziła, że nie może się wyspać, ponieważ ich sen jest zakłócany przez partnera leżącego obok. Dla wielu ludzi jest więc oczywiste, że spanie w oddzielnych łóżkach może przyczynić się do poprawy jakości naszego snu - twierdzi badaczka dr Nerina Ramlakhan w wywiadzie dla Dailymail.co.uk.

Bez obaw, naukowcy przewidzieli też i taką sytuację, kiedy jeden z partnerów o oddzielnych łóżkach nie chce nawet słyszeć. Aby uniknąć konfliktów, a nawet wspomnianego wcześniej rozwodu, warto zastosować się do rad uczonych, które z pewnością poprawią jakość snu. Jeśli na przykład jedno z partnerów chodzi spać o godzinie 22.00, a drugi o północy, warto to wypośrodkować i wspólnie zasnąć o godzinie 23.00. Kolejnym rozwiązaniem jest pójście do specjalisty i wspólne znalezienie recepty na np. uporczywe chrapanie, które często jest jednym z powodów niewyspania. 

Jedno jest pewne - jakość snu poważnie wpływa na nasz nastrój. Oddzielne łóżka wydają się jednak kiepskim pomysłem. Przecież lepiej partnera mieć zawsze przy boku i… na oku. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów