Kobiety nie kłamią, że mają orgazm. Zdaniem naukowców, po prostu nie odróżniają go od podniecenia

Redakcja 28.11.2016
Kobieta na łóżku
Fotografia: Pixabay

Gdy kobieta mówi, że ma orgazm to wcale nie kłamie. Ona po prostu nie wie, czym orgazm właściwie jest.  

Jeszcze nie tak dawno temu uważano, że kobiecy orgazm można osiągnąć według prostego schematu, bardzo podobnego do tego, jak w przypadku orgazmu męskiego. Na szczęście, od tego czasu wiele się zmieniło i dziś już niemal każdy wie, że orgazm kobiety znacznie różni się od orgazmu mężczyzny. 

W przypadku mężczyzn sytuacja jest jasna - orgazmu doświadczają podczas ejakulacji. W przypadku kobiet sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Jak się okazuje, bardzo często kobiety przekonują swoich partnerów, że właśnie miały orgazm, choć w rzeczywistości wcale go nie doświadczyły. I nie, wcale nie chodzi o udawanie i zatajanie prawdy. One po prostu orgazmu nie potrafią rozpoznać. A przynajmniej tak twierdzi doktor Nicole Prause, która przyjrzała się bliżej rozbieżnościom między naturą, a odczuciami kobiet. 

Jedyny taki eksperyment

Aby sprawdzić, jak to właściwie jest z tym kobiecym orgazmem, Nicole Prause do badania zaprosiła grupę kobiet i mężczyzn. Następnie za pomocą zatyczki analnej i elektroencefalografu przeanalizowała skurcze, których doświadczają zarówno mężczyźni, jak i kobiety podczas podniecenia i samego orgazmu. 

U wielu kobiet, które twierdziły, że właśnie mają orgazm, nie wystąpiły skurcze, które orgazmom towarzyszą. Wcale nie twierdzę, że te kobiety kłamią. Myślę po prostu, że one nie wiedzą, czym właściwie jest orgazm. Podczas stosunku występuje wiele skoków podniecenia, a jeśli kobiety nie odczuwały nigdy tych charakterystycznych skurczy, to nawet nie wiedzą, że jest coś poza tym, co w danym momencie czują - przekonuje Nicole Prause, a jej wypowiedź przytacza Theguardian.com.

Zdaniem badaczki, winę za tę sytuację ponosi przede wszystkim fakt, że kobiecy orgazm to wciąż temat tabu, dlatego właśnie tak wielu mężczyzn i równie wiele kobiet wciąż niewiele o nim wie. Chcąc zmienić tę sytuację, Nicole Prause wraz z naukowcami z firmy OneTest postanowiła przyjrzeć się dokładnie coraz bardziej popularnemu "slow sex", czyli przekonaniu, że powolny seks to lepszy seks. Badaczka śledząc fale mózgowe i skurcze zgłębi "medytacje orgazmiczne", które związane są właśnie z powolnym seksem. 

Nicole Prause zaznacza jednak, że nauka nie jest i nigdy nie będzie w stanie rozwiązać wszystkich problemów związanych z seksualnością. Czasem jedynym ratunkiem i szansą, aby znów móc cieszyć się seksem, są wizyty u terapeuty. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów