Jak rozpoznać, że związek zmierza w złym kierunku? Te trzy symptomy pomogą rozpoznać toksyczną relację

Katarzyna Leszczyńska 14.11.2017
Po czym poznać, że związek zmierza w złym kierunku?
Fotografia: pexels.com

Nie spotkamy się z nimi w udanym związku.

W każdym związku nadchodzą momenty kryzysu i zwątpienia. Rzadko zdarza się, żeby trwała relacja przez cały czas układała się bez problemów. Wówczas pojawia się pytanie, jak odróżnić, czy są to kwestie chwilowe, czy świadczą może o tym, że związek zmierza w złym kierunku. Kelly Campbell, psycholog z California State University, na łamach portalu Psychologytoday.com, przedstawiła trzy sytuacje, które mogą świadczyć o tym, że nasza relacja z partnerem się psuje.

Ciągłe kontrole

Nikt nie lubi podlegać nieustannej kontroli. Również dobrze mógłby być zamknięty w klatce. W związku najważniejsze jest zaufanie. Kontrola natomiast równa się z jego brakiem. Związek, który nie jest oparty na wzajemnym zaufaniu, nie może być związkiem trwałym. Prędzej czy później, któraś ze stron będzie miała dość takiego życia.

Kłótnie nie powinny przekraczać 20% wspólnego czasu

Zachwiana komunikacja w proporcjach 80:20

Psycholog John Gottman stwierdził, że kłótnie i inne nieprzyjemne sytuacje w związku powinny zajmować zaledwie 20% całego wspólnie spędzanego czasu. Jeżeli te proporcje są zaburzone, a sprzeczki zajmują np. większość naszego czasu, ta relacja zmierza do destrukcji. Trzeba się porządnie zastanowić nad takim związkiem.

Najlepiej czujemy się, gdy partnera nie ma w pobliżu

Ta zasada wydaje się najbardziej absurdalna. W końcu, po co mieć partnera, skoro nie chcemy spędzać z nim czasu? Taka sytuacja może mieć miejsce jedynie w toksycznym związku. Szkoda czasu i nerwów na tkwienie w relacji, w której nie czujemy się dobrze, a podświadomie nawet nie chcemy się znajdować. Trzeba zdać sobie z tego sprawę.

Niestety tego typu sytuacje są częste w związkach. Należy jednak podkreślić, że są to relacje niezdrowe, które jedynie wyniszczają partnerów w nich tkwiących. Lepiej zdać sobie z tego sprawę i naprawić stosunki lub po prostu rozstać się – z całą pewnością z kimś innym będzie nam lepiej.

Po czym poznać, że związek nie jest udany?
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów