Jak rozpoznać moment, w którym się zakochujemy?

Redakcja 26.06.2017
Para
Fotografia: Pexels

Im mniejszy mamy bagaż doświadczeń, tym łatwiej nam powiedzieć "kocham cię". 

Pisarka Emily Tamkin postanowiła sprawdzić, skąd ludzie wiedzą, że to co czują do partnera, to właśnie miłość. Do tego kroku skłonił ją mężczyzna, z którym aktualnie się spotykała. Po dwóch miesiącach randkowania stwierdził, że czas porozmawiać o ich przyszłości. 

Daniel, bo tak nazwała go Emily, choć podkreślił, że bardzo ją lubi, nie wiedział, czy ich związek ma przyszłość. Jak przekonywał, nie oznaczało to wcale, że chciał się rozstać. Wyraził jedynie swoje obawy i wątpliwości. 

Wiedziałam, że lubię Daniela. Był współczujący i miał poczucie humoru (...) Powiedziałam mu, że powinniśmy się spotykać tak długo, jak długo oboje będziemy tego chcieli - napisała Emily Tamkin na qz.com.

Ta rozmowa sprawiła, że Emily zaczęła zastanawiać się, w którym momencie ludzie wiedzą, czy osoba, z którą spotykają się, to ta właściwa. Ta, z którą powinni spędzić resztę życia. Ta, którą darzą szczerym uczuciem. I w końcu, czy istnieje jakikolwiek wzór, który mógłby pomóc odpowiedzieć na te i podobne pytania.

Pisarka postanowiła zgłębić temat przy pomocy swoich bliskich - przyjaciół, członków rodziny, dawnych sąsiadków i współpracowników. Zapytała ich, kiedy poczuli i skąd mieli pewność, że osoby, z którymi się spotykają były tymi, z którymi chcieliby związać swoją przyszłość. W jaki sposób dowiedzieli się, że właśnie się zakochali. Stworzyła więc projekt, który nazwała "When Did You Know". 

giphy (7)

Czas na wyznanie

Jak stwierdziła, z jej własnej, nieoficjalnej ankiety wynika, że można określić pewien wzorzec, który mówi, kiedy najczęściej i najchętniej wypowiadamy słowa "kocham cię".  

Ci, którzy odnaleźli miłość w wieku nastoletnim lub przed 20. urodzinami, bardzo szybko wyznawali miłość partnerowi. Przykładowo, moja mama poznała mojego ojca, gdy miała 20 lat i powiedziała, że go kocha już po 2 tygodniach (Później spotykali się przez kolejnych 5 lat, a od 30 lat są małżeństwem). Jak to podsumował mój szkolny kolega: "Kiedy masz jeszcze mały bagaż doświadczeń, to naprawdę łatwo powiedzieć kocham cię" - napisała Emily Tamkin. 

Ci natomiast, którzy spotkali swoje połówki w nieco późniejszym wieku, a więc mając ponad 20, 30, a nawet 40 lat, nie śpieszyli się z wyznaniem miłości. O swoich uczuciach decydowali się powiedzieć dopiero po kilku miesiącach. Nie jest jednak tak, że przez ten czas nie okazywali wspomnianej miłości. Wręcz przeciwnie. 

Siostra mojej przyjaciółki zrozumiała, że naprawdę kocha swojego obecnego męża, gdy dwa i pół roku od pierwszej randki zdała sobie sprawę, jak bardzo troszczy się o nią i jej rodzinę - napisała Emily Tamkin. 

Inni natomiast wiedzieli, że to, co czują to prawdziwa miłość, gdy zobaczyli, jak dużo są w stanie poświęcić dla partnera i jak wiele partner jest w stanie poświęcić dla nich. 

Ucz się na błędach

Emily Tamkin ze swojej ankiety wyciągnęła jeszcze jeden wniosek.  

Ci, którym udało się znaleźć zarówno miłość, jak i długofalową kompatybilność ze swoja drugą połówką podkreślają, że potrzeba do zobowiązania była dla nich w mniejszym stopniu obezwładniającym, oszałamiającym i przychodzącym w mgnieniu oka refleksem, a bardziej ciągle powtarzaną decyzją. Jeden z moich niedawno zaręczonych kolegów z pracy powiedział: "Musisz po prostu mieć cały czas te chwile, w których patrzysz na swojego partnera i myślisz sobie: tak, podjąłem właściwą decyzję".

Ostatni wniosek, który jej się nasunął dotyczy wyciągania błędów i uczenia się na nich. Niestety, nie wszyscy posiadają taką umiejętność. 

Ostatnia prawidłowość, którą zaobserwowałam, wskazuje na to, ze ludzie nie są skłonni do analizowania swoich poprzednich, zakończonych niepowodzeniami związków. Moim zdaniem w takich przypadkach trudno uczyć się na błędach - jeśli nie dostrzegliśmy czegoś kiedyś w poprzednim partnerze, być może i tym razem tez to przeoczymy - napisała Emily Tamkin na qz.com.

Po sześciu miesiącach randkowania, chłopak Emily Tamkin powiedział jej, że to koniec. Powód? Po pół roku wciąż nie chciał poważnego związku, a czuł, że po takim czasie, powinien już być gotowy na takie zobowiązanie. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów