Jak poradzić sobie z rozstaniem? Tych rzeczy nie rób pod żadnym pozorem

Katarzyna Leszczyńska 26.09.2017
Jak poradzić sobie z rozstaniem?
Fotografia: pexels.com

Bez tego będzie ci łatwiej. 

Zazwyczaj trudno poradzić sobie z rozstaniem. Zwłaszcza, jeżeli byliśmy z kimś przez wiele lat. Ludzie zastanawiają się wówczas, co zrobić, żeby jakoś uporać się ze smutkiem. Portal Redbookmag.com stworzył listę rzeczy, których na pewno nie można robić. Wykonywanie tych czynności sprawi, że poczujesz się jedynie gorzej.

Ogranicz korzystanie z portali społecznościowych

W dzisiejszych czasach Facebook i Instagram dają nam możliwość być w ciągłym kontakcie z innymi. Problem w tym, że w takich sytuacjach jak rozstanie chcielibyśmy, żeby ten kontakt był ograniczony. Najlepiej usuń wspólne zdjęcia z Instagrama, a na Facebooku zaznacz opcję „nie wyświetlaj postów tej osoby”. A jeżeli będzie cię korciło, żeby sprawdzić, co tam u niego – po prostu wyłącz komputer lub odłóż telefon.

Jeżeli trzeba, usuń go ze znajomych. Mówi się, że to dziecinne i nie powinno się tego robić po rozstaniu. Nie każdy jednak jest na tyle silny, żeby nie sprawdzać co chwilę konta byłego. Właśnie dla tych osób najlepszym wyjściem z sytuacji będzie zablokowanie takiego konta lub usunięcie go ze znajomych. Lepsze to, niż ciągłe zamartwianie się i rozpamiętywanie tego, co było.

Przyjaciele pomogą ci po rozstaniu

Nie rezygnuj ze swojego życia towarzyskiego

Przyjaciele na pewno chcą wiedzieć, jak sobie radzisz. Nie odsuwaj się od nich – obstawiam, że zrobią wszystko, żeby ci pomóc. A ci, którzy przyjaźnią się z tobą i z twoim byłym na pewno będą umieli rozgraniczyć obie relacje. W końcu są też twoimi przyjaciółmi.

Zazwyczaj jest tak, że po związku zostają wam wspólni znajomi, którzy stają się najlepszym źródłem informacji o byłym. Ciągłe przesiadywanie z nimi i czekanie, że być może się spotkacie, a tym bardziej wypytywanie, co tam u niego, nie polepszą twojej sytuacji. Wręcz przeciwnie, informacja, że twój były jest szczęśliwy lub ma już kogoś nowego zapewne sprawi, że poczujesz się znacznie gorzej.

W przyszłości może i wy się zaprzyjaźnicie. Nie próbujcie jednak od razu zostawać przyjaciółmi. To się nie uda. Oczywiście zazwyczaj jest tak, że nasz partner jest naszym przyjacielem. Ale do tej pory byliście razem w związku i nie udawajcie, że nic się nie zmieniło – to nieprawda. Oboje musicie mieć czas, żeby się z tym uporać. Spotykanie się i wspólne rozmowy w tym nie pomogą, a mogą jedynie pogorszyć sytuację. Lepiej przeczekajcie ten etap.

Nie rozpaczaj

Pierwsze stadium po rozstaniu jest najcięższe. Ciągłe leżenie w łóżku, depresja, płacz, rozpamiętywanie… To wszystko nie ma sensu. Jeżeli macie do siebie wrócić, po co się katować? A jeżeli jest to ostateczne rozstanie – nie ma czego żałować. Lepiej podnieść głowę do góry i zacząć od nowa. Będzie to o wiele korzystniejsze, przede wszystkim dla twojego zdrowia.

Staraj się myśleć, ile pięknych rzeczy jest przed tobą i nie odwracaj się za siebie. Rozpamiętywanie przeszłości i wspólnych chwil nie pomoże w poradzeniu sobie z rozstaniem. Wręcz przeciwnie, utrudni ci rozpoczęcie nowego, pięknego etapu w życiu.

Nie słuchaj waszych ulubionych piosenek. Niejedna osoba po rozstaniu tak robi. Jednak to nie pomaga w poradzeniu sobie z tą sytuacją. Dotyczy to zarówno muzyki, jak i filmów, ulubionych miejsc itp.

Wiadomo, że najłatwiej jest wyrzucić wszystko, co z nim związane. Zachowaj jednak pamiątki. Pomyśl o tym, że za kilka lat być może miło ci będzie wspomnieć dawną miłość.

Nie przestawaj dbać o siebie

Nie przestawaj dbać o siebie

Najgorsze, co możesz zrobić to zaniedbanie siebie samego. Nie możesz jeść ze stresu? Żywisz się tylko śmieciowym jedzeniem, bo nie chce ci się przygotowywać zdrowych posiłków? Przecież to w niczym nie pomoże. Będziesz tylko wyglądać i czuć się znacznie gorzej. Zdrowe jedzenie doda ci energii, a poranne ćwiczenia pewności siebie, czyli tego co najważniejsze, żeby uporać się z rozstaniem.

Nie porównuj się też do jego nowego partnera. Wystarczająco dołującą informacją dla ciebie jest to, że on ma już kogoś nowego. Po co się denerwować? Zamiast porównywać się do tamtej osoby, spróbuj samemu stanąć na nogi i rozpocząć swoje całkiem nowe życie – pozostawiając przeszłość daleko w tyle.

Nie dzwoń do niego po pijaku i nie udawaj, że wszystko jest w porządku

Najlepiej usuń numer telefonu z komórki, albo poproś znajomych, z którymi imprezujesz, żeby cię pilnowali. Inaczej, możesz zrobić lub powiedzieć coś, czego będziesz żałować do końca życia.

Wiadomo, że nie jest ok. Oczywiście, musisz sobie radzić. Najlepiej, żebyś zajmował głowę innymi sprawami, np. pracą lub hobby. Nie staraj się jednak udowadniać wszystkim wokół, że wcale nie przejmujesz się rozstaniem. Szczera rozmowa z przyjacielem może ci pomóc, a udawanie przed samym sobą jedynie pogrąży cię w depresji.

Rozstania bywają ciężkie
Fotografia: pexels.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów