Jak sprawdzić, czy nie spędza się za dużo czasu z partnerem? 7 niepokojących oznak, że tak się dzieje

Katarzyna Leszczyńska 08.11.2017
Zbyt dużo czasu razem nie jest dobre dla związku
Fotografia: pexels.com

Te zjawiska nie są korzystne dla związku.

Niekiedy pary mają skłonności do przesady. Zwłaszcza na początku związku. Chcą wówczas spędzać ze sobą jak najwięcej czasu, nie zważając na to, że za mało go poświęcają na czynności, które wykonywali przed byciem razem. Nie jest to korzystne dla żadnej ze stron, a nawet dla przyjaciół, którzy mogą być wtedy zaniedbywani.

Przede wszystkim jednak nie jest to korzystne dla związku. Wówczas odrębne do tej pory osoby łączą się w jedną całość, co nie jest dobre. Najważniejsza w zdrowej relacji jest bowiem odrębność. Każdy wchodzi w związek z dużą ilością doświadczeń i własnych przyzwyczajeń, co wprowadza odświeżenie dla pary. Portal Bustle.com przygotował listę oznak, że ludzie spędzają ze sobą zbyt dużo czasu.

Przyjaciele przestają uwzględniać nas w planach

Ludzie, którzy łączą się w parę, zazwyczaj mają odrębnych przyjaciół. Chyba, że wcześniej należeli do jednej paczki, ale to się zdarza niezwykle rzadko. Jeżeli coraz rzadziej dostajemy informacje o spotkaniach przyjaciół i nie jesteśmy zapraszani na wydarzenia przez nich organizowane, może to świadczyć, że zbyt mało uwagi im poświęcamy. Być może nie chcą być znów wystawieni lub nie mają ochoty oglądać nas w dwupaku.

We wszystkim zgadzamy się z partnerem

Każdy człowiek ma inne poglądy na pewne kwestie. Naprawdę mało prawdopodobne jest, żebyśmy zgadzali się we wszystkim z naszym partnerem. Bywają jednak takie momenty, że jedna z osób przytakuje drugiej we wszystkim, żeby zachować dobrą relację w związku. Nie jest to jednak zdrowe dla żadnej ze stron. Lepiej od czasu do czasu nie zgodzić się i podyskutować na jakiś temat.

Nie mamy własnych zainteresowań

Zbyt długie spędzanie czasu z drugą połówką może prowadzić do tego, że zaczynamy lubić wszystko, czym interesuje się nasz partner, nie zważając na to, że jednocześnie zaniedbujemy własne hobby. Przez to nie będziemy odkrywać żadnych nowych zainteresowań, ani rozwijać swoich umiejętności, co na dłuższą metę jest bardzo wyniszczające dla człowieka.

Zbyt dużo czasu razem nie jest korzystne dla związku

Nie potrafimy być sami

Spędzanie czasu z partnerem może być równie uzależniające, jak np. palenie papierosów – czasami już robimy to z przyzwyczajenia. Po pierwsze właśnie może to prowadzić do poczucia, że to nie miłość a przyzwyczajenie. Po drugie, nie potrafimy samemu zorganizować sobie czasu. Zapominamy o wszystkim, co robiliśmy, zanim pojawiła się w naszym życiu druga połówka. I czujemy się bez niej samotni.

Nie mamy własnych celów

Wszystkie plany snujemy wspólnie, nic więc dziwnego, że dotyczą nas, ale razem. Nie potrafimy wyobrazić sobie, że może zabraknąć u naszego boku drugiej osoby. Przez to nie angażujemy się w planowanie własnej przyszłości i możemy zepsuć sobie wiele lat życie, które później spędzimy na prostowaniu wszystkiego, zamiast od razu zacząć działać.

Partner staje się podstawą naszej tożsamości

I nastaje ten niezręczny moment, gdy ktoś pyta nas o nasze osiągnięcia, a my opowiadamy mu wszystko przez pryzmat partnera. Przecież w związku każdy jest jednostką, która działa na własny rachunek. Dopiero później powinno się to sumować w jedną całość. Nigdy na odwrót. Dzięki takiej kolei spraw ludzie zatracają własną tożsamość i poczucie pewności siebie.

Może więc warto przeznaczyć trochę czasu tylko dla siebie?

Zbyt dużo czasu razem nie jest korzystne dla związku
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów