Etapy związku – czy znasz je wszystkie?

Weronika Misiuk 24.05.2019
para
Fotografia: Schutterstock

Etapy związku są różne. Romantyczna miłość, poznawanie się, pierwsze kłótnie – to coś, przez co przechodzi większość par. Sprawdź, jakie są fazy związku!

Motylki w brzuchu, problemy ze snem, nieustanne myślenie o swoim partnerze… znasz to uczucie? Stan zakochania może nas dosięgnąć w najmniej spodziewanym momencie, okazuje się jednak, że według specjalistów to tylko początek długiej drogi, jak czeka zakochanych do uzyskania stabilnej, długotrwałej relacji. Sprawdź, z jakimi etapami związku będą musieli się zmierzyć?

Etapy związku – co mówią na ten temat specjaliści?

Według psychologów w związku można wyróżnić kilka typowych etapów. Oczywiście, to nie jest tak, że one wszystkie pojawią się w przypadku każdej relacji. U poszczególnych par mogą się one różnić i pojawiać w nieco odmiennym czasie. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że czas gra tu niezwykle istotną rolę, bo to właśnie wraz z jego upływem coraz bardziej poznajemy swojego partnera, jego wady, zalety, przyzwyczajenia, problemy i albo akceptujemy go, takim jakim jest albo niektóre jego zachowania zaczynają nam po jakimś okresie przeszkadzać.

Zazwyczaj w takich momentach następuje moment kulminacyjny i partnerzy podejmują decyzję odnośnie swojej wspólnej przyszłości. Jedno jest pewne: każdy związek to ciężka praca i potrzeba wiele wysiłku i wytrwałości każdej ze stron, aby pielęgnować swoją relację i nie pozwolić jej wygasnąć.

Zobacz także: Rozstanie nigdy nie jest proste. Jakie są jego poszczególne etapy?

Faza 1. Zakochanie

Poszczególne fazy związku zazwyczaj rozpoczyna etap romantyczniej miłości. Pierwsze dwa lata w większości przypadków wyglądają niczym bajka. Zakochani są wpatrzeni w siebie jak
w obrazek, patrzą na swój związek przez różowe okulary i nie dostrzegają żadnych niedoskonałości partnera. Na tym etapie zazwyczaj idealizujemy swoją połówkę, wierzymy, że to ten jedyny na całe życie. Taki etap jest pełen namiętności, gorących uczuć i spontanicznych zachowań.

W przypadku pierwszej fazy zdecydowanie to emocje biorą górę nad rozumem, stąd często, aby zaimponować partnerowi zachowujemy się często nieracjonalnie. To etap, w którym partnerzy spędzają ze sobą każdą możliwą chwilę. Duże znaczenie odgrywa w tym wypadku pociąg fizyczny. W pierwszej fazie możemy zauważyć u siebie wiele dziwnych reakcji organizmu, począwszy od mniejszego apetytu, problemów ze snem, zmiennych nastrojów po nieustanne myślenie o swoim obiekcie uczuć.

Według specjalistów odpowiada za to burza hormonów, która uaktywnia się u osób zakochanych i zazwyczaj trwa ok. roku. W tym czasie kłótnie par niemal nie występują, a jeśli już się pojawią to zazwyczaj są one z błahych powodów. Dla wielu osób etap zakochania to najpiękniejszy czas w związku i nawet po latach wspominają go z uśmiechem i wypiekami na twarzy.

Zobacz także: Nieszczęśliwa miłość – jak sobie z nią poradzić?

Faza 2. Budowanie związku i wzajemne poznawanie się partnerów

Każdy stan zakochania w końcu mija i następują po nim kolejne bardzo ważne etapy w związku. Zazwyczaj po 2- 3 latach następuje budowanie bliskości między partnerami.I nie mówimy w tym wypadku tylko o bliskości fizycznej, ale przede wszystkim o przywiązaniu i zaangażowaniu emocjonalnym. Na tym etapie namiętność nie jest już tak silna, jak w przypadku zakochania.

Z drugiej strony partnerzy cenią sobie poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa i wsparcie, jakie otrzymują ze strony swojej drugiej połówki. Niestety jest to również czas, kiedy mogą pojawić się pierwsze kłótnie i kryzysy. Wspólne życie to również wspólne problemy, z którymi partnerzy muszą się we dwoje zmierzyć, a pewne sprawy mogą ich przerastać.

Zaczynamy bardziej poznawać swojego partnera rzeczy i dostrzegać w nim pewne cechy i nawyki, które zaczynają nam przeszkadzać, a których na wcześniejszym etapie nie zauważaliśmy. To prawdziwa próba dla związku i od tego jak sobie z nią poradzą może zależeć ich wspólna przyszłość. Zazwyczaj właśnie w tym czasie dochodzi najczęściej do rozstania. Na tym etapie bardzo ważne jest to, aby dać partnerowi trochę swobody i mówić jasno o swoich potrzebach i emocjach.

Faza 3. Miłość kompletna

Tak, jak inne etapy związku również ta faza ma swoje charakterystyczne cechy. To stan, kiedy partnerzy traktują swój związek bardzo poważnie i wiedzą, że właśnie z ta osobą chcą budować swoją wspólną przyszłość. Tu pojawiają się pierwsze bardzo ważne decyzje odnośnie wspólnego zamieszkania, czy wstąpienia w związek małżeński. Partnerzy stają się zależni od siebie, większość decyzji podejmują razem, zaczynają snuć wspólne plany i marzenia.

Faza 4. Miłość przyjacielska

Jeżeli spojrzymy na wszystkie fazy związku, to stwierdzimy, że jest to etap, który charakteryzuje mniejsza namiętność, ale za to większa intymność i zaangażowanie. Już tak dobrze znamy swojego partnera, że wiemy, czego możemy się po nim spodziewać i potrafimy przewidzieć jego zachowanie w różnych sytuacjach.

W pełni akceptujemy swojego partnera, takim jakim jest z jego zaletami, ale i niedoskonałościami. Na tym etapie związek jest zazwyczaj pełen spokoju, harmonii i współpracy między partnerami. To faza najdłuższa i ważne jest to, aby pielęgnować swoją relację i nie pozwolić wkraść się rutynie do waszej codzienności.

Zobacz także: Jak poradzić sobie z rozstaniem? Kilka sposobów na przetrwanie tego trudnego czasu

Niemowlak
Rozwiąż quiz

Czy twój partner gotowy jest na dziecko?

Niemowlak

1. Jak twój partner czuje się w towarzystwie dzieci?

Oceń artykuł
WSZYSTKO NA TEMAT:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów