Dysforia po stosunku to temat tabu, który dotyczy połowy aktywnych seksualnie osób

Redakcja 13.03.2017
"Pracująca dziewczyna"
Fotografia: ONS

Przygnębienie i udany seks wbrew pozorom idą w parze. 

Smutek po seksie jest powszechnym zjawiskiem. Jednak nie mówi się o nim w mediach, jest tematem tabu. To dlatego że seks ma kojarzyć się z czymś ekscytującym. To produkt marketingowy i ma się sprzedawać. 

Chwilowa depresja odbyciu stosunku nie zdarza się zawsze, nie ma więc sensu doszukiwać się jej przyczyn w zwykłym zmęczeniu fizycznym. U większości ludzi seks, nawet ten niezakończony orgazmem, wywołuje poprawę humoru, która paradoksalnie może wywoływać przerażające uczucie osamotnienia. 

Miłosna dysforia

Jak podaje serwis Independent.co.uk, dysforia po stosunku jest terminem znanym w psychologii. Określana jest jako uczucie smutku, niepokoju, agresji, płaczliwości i melancholii. Przychodzi po satysfakcjonującym zbliżeniu, na które zgodzili się wszyscy partnerzy.

Smutek po seksie nie jest rzadkością. Nie jest spowodowany traumą ani wyrzutami sumienia, nie oznacza, że dzieje się coś złowrogiego. Seks jest bardzo intymny. Orgazm uwalnia wiele hormonów, takich jak endorfiny, oksytocyny i prolektynę, dzięki którym czujemy się dobrze. Poziom tych hormonów spada po szczytowaniu, co może wywołać uczucie smutku – wyjaśnia terapeutka seksualna Denise Knowles w rozmowie z Independent.co.uk

Uczucie wielkiego smutku po wielkim szczęściu jest naturalną reakcją organizmu na nagłą dawkę "szczęścia". Dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Średnio doświadcza go połowa kobiet.

Independent.co.uk podaje, że ostanie badania naukowe wykazały, że w ciągu jednego miesiąca aż 46% z 230 pań kilka razy odczuwa smutek po euforii. Jednak jeśli problem pojawia się zawsze, może to oznaczać problemy, których rozwiązań należy szukać u psychologa.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów