Dobry związek opiera się na zaangażowaniu z dwóch stron. 9 oznak, że nie wkładamy w niego wystarczająco dużo wysiłku

Katarzyna Leszczyńska 15.11.2017
Znaki świadczące o tym, że wkładamy za mało energii w związek
Fotografia: pixabay.com

Te rzeczy psują nasze relacje.

W związku obie strony powinny dawać z siebie jak najwięcej. Gdy tak się nie dzieje, relacja zaczyna ulegać popsuciu. Jeżeli czujemy, że związek nie wygląda tak cudownie jak dawniej, może się okazać, że my lub nasz partner dajemy z siebie za mało. Portal Bustle.com przygotował listę znaków, które pokazują, że nie wkładamy w związek wystarczająco dużo czasu i energii.

Robienie czegoś dla drugiej osoby wydaje się wyczerpujące

Nie chodzi o bycie na każde zawołanie, ani sprzątanie po partnerze. Bardziej o te momenty, kiedy przerasta nas zrobienie miejsca na kanapie dla drugiej osoby, a jej każde słowo i ruch staje się dla nas powodem do irytacji. Zamiast czerpać przyjemność z wzajemnej pomocy, dokładamy sobie powodu do nerwów. A zazwyczaj są to zwykłe, codzienne czynności.

Znikają wszystkie „małe rzeczy”

Na początku związku zazwyczaj tworzymy sytuacje, które znikają z upływem czasu i przyzwyczajeniem. Gdy okazuje się, że nie macie już wyjątkowych piosenek, wasze ulubione danie nie smakuje tak jak dawniej, a za ręce trzymacie się krócej niż wcześniej lub wcale, to znaczy, że nie wkładacie w swoją relację tyle samo energii co kiedyś.

Świadomość, że wiemy o sobie wszystko

Gdy wydaje nam się, że o partnerze wiemy już wszystko, przestajemy ze sobą szczerze rozmawiać. Często też nie chce nam się wówczas słuchać o problemach dnia codziennego, które napotkały naszego ukochanego. Nawet po wielu latach związku powinniśmy być dociekliwi i starać się dowiedzieć o sobie jeszcze więcej. Odkrywanie się na nowo jest zbawienne dla związku.

Nie chodzimy na randki

To jest niestety typowe dla długich związków. Popadanie w rutynę, nie chodzenie na randki, nie zaskakiwanie się. Często się zdarza, że partnerzy wypominają sobie te rzeczy, jednocześnie nie zwracając uwagi, że sami przestali poświęcać relacji tyle energii co kiedyś. W tej kwestii, podobnie jak w innych, obie strony powinny dać z siebie jak najwięcej.

W związku potrzebne są randki

Nie spędzamy czasu razem

Oczywiście nie można przesadzać i poświęcać sobie każdej chwili. Nie jest to dobre dla relacji, nawet na początku związku. Nie można pozwolić na to, żeby partner stał się dla nas wszystkim. Trzeba jednak pamiętać, że partner jest priorytetem i należy poświęcać mu dużo czasu. Inaczej pokażemy, że nie jest dla nas ważny.

Zapominamy o ważnych datach

Nie trzeba mieć nie wiadomo jak dobrej pamięci, żeby zakodować w głowie datę urodzin naszego ukochanego. Każdy, kto jest w związku, chce, żeby jego partner dzielił z nim najważniejsze chwile. Żeby tego dokonać, musi jednak o nich pamiętać. A to działa w obie strony.

Mniej uprzejmości

Na pierwszym etapie związku wszyscy są dla siebie mili, niekiedy nawet nienaturalnie. Podstawą dobrej relacji jest życzliwość. Jeżeli ktoś jest nieustannie chamski, druga osoba na pewno z nim nie wytrzyma. A żeby być uprzejmym, wystarczy odrobina dobrych chęci. Ta zasada działa nie tylko w przypadku związków.

Z trudem przychodzą nam słowa: „Przepraszam”, „Kocham Cię”

Od dziecka jesteśmy uczeni zwrotów grzecznościowych. Nie zawsze jednak łatwo jest przyznać się do błędu i przeprosić za swoje zachowanie. A im bliżej jesteśmy z kim, tym trudniej nam tego dokonać. Nie mówiąc już o wyrażaniu uczuć. Jeżeli trudno nam powiedzieć „Kocham Cię”, to oznacza, że nasze uczucia nie są już takie same jak kiedyś.

Partner myśli o rozstaniu

Ostatnim i najdokładniejszym znakiem, że nie wkładamy w związek wystarczająco dużo energii, są myśli naszego partnera o rozstaniu. To oznacza, że coś mu przeszkadza w relacji z nami. Być może czuje się samotny, a my nie dajemy mu tyle, ile na początku. Trzeba pamiętać, że trwały związek to relacja, którą buduje się przez długie lata. I nieustannie.

Trzeba sobie mówić o uczuciach w związku
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów