Dlaczego się zakochujemy? Naukowcy zdradzają najczęstsze powody

Katarzyna Leszczyńska 13.10.2017
Dlaczego ludzie się zakochują?
Fotografia: pexels.com

I już wszystko jest jasne.

Większości z nas wydaje się, że to się po prostu dzieje. Jednak nic bardziej mylnego. Okazuje się, że zakochanie, podobnie jak wszystkie inne kwestie dotyczące ludzi, ma swoje podłoże w pewnych rzeczach. Cosmopolitan.pl podał kilka przyczyn fizjologicznych, które sprawiają, że tracimy głowę na punkcie jakiejś osoby.

Niedostępność

Jak wynika z badań dotyczących szybkich randek, ludziom bardziej podobają się osoby, które są lub uchodzą za niedostępne. Dlatego tak często tracimy zainteresowanie partnerami, z którymi już jesteśmy od pewnego czasu.

Pozytywny nastrój

Nie od dziś wiadomo, że poczucie humoru jest istotne w przypadku zrobienia dobrego wrażenia. Najważniejszy jest uśmiech. Dlatego nawet, gdy mamy gorszy dzień, powinniśmy o nim pamiętać. W końcu, kto wie, czy miłość naszego życia nie czyha za rogiem.

Tajemniczość

Im bardziej ludzie nie są pewni uczuć drugiej osoby, tym bardziej jest ona dla nich pociągająca. Tak przynajmniej wynika ze słów naukowców. Z resztą wiadomo nie od dziś, że ludziom bardziej podobają się osoby nieznajome, niż ci, których już dobrze poznali.

Wygląd

Mówi się, że nie wygląd jest najważniejszy a charakter. Nie znam jednak osoby, która nie patrzy na fizyczne aspekty, umawiając się z drugim człowiekiem np. na randkę. Często jest też tak, że nowych partnerów dobieramy na wzór wcześniejszych związków.

Język gestów

Osoby, które częściej gestykulują, zdaniem badaczy są atrakcyjniejsze dla płci przeciwnej. Wszystko dzięki temu, że swoimi ruchami zmniejszają przestraszeń dzielącą ich od partnera rozmowy.

Dlaczego ludzie się zakochują?
Fotografia: pexels.com

Podobne wartości

Naukowcy udowodnili, że tak naprawdę wcale nie przeciwieństwa się przyciągają. Jak wynika z ostatnich badań, im bardziej jesteśmy do siebie podobni, tym szybciej i lepiej się dogadamy.

Wspólne rysy twarzy

Podobny kształt oczu, ułożenie brwi, wygląd ust sprawia, że czujemy bliskość z drugą osobą. Nie chodzi wcale o upodobania. Wówczas po prostu najnaturalniej w świecie widzimy odbicie samych siebie w twarzy drugiej osoby. To bardzo istotny element w przypadku łączenia się w pary.

Kontakt wzrokowy

To najważniejsza i najbardziej intymna rzecz na tej liście. Ludzie, którzy potrafią utrzymać ze sobą kontakt wzrokowy, są bardziej skłonni do zakochania.

Dbanie o szczegóły

Kobiety potrzebują poczucia bezpieczeństwa. Dlatego też wystarczy najdrobniejsze zapewnienie o tym, że partner je słucha i w każdej chwili może im pomóc. Profesor John Gottman stwierdził, że aż 33% par rozwodzi się po sześciu latach, jeżeli w związku występują problemy z komunikacją. Wystarczy natomiast drobny gest, np. skinienie głowy, żeby dać znać partnerowi, że go słuchamy.

Troska

Wzajemne dbanie o siebie jest najważniejsze w związku. Dlatego biorąc pod uwagę kogoś jako potencjalnego partnera, ludzie musza mieć pewność, że jest on w stanie zadbać o jego poczucie bezpieczeństwa i wspierać go każdego dnia.

Love
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów