Dlaczego niektórzy trudniej znoszą rozstanie od innych? Wszystko zależy od tych czynników

Anna Respondek 08.12.2017
Porzucenie
Fotografia: Pexels

Koniec związku nie dla wszystkich oznacza to samo.

Koniec każdej miłości nie jest łatwy. Pozostanie w "przyjacielskich" stosunkach udaje się niewielu, choć zależy to również od przyczyny rozpadu związku. Zdrada, kłamstwa, a może zwykłe wypalenie się uczucia?

Nie wszyscy ludzie radzą sobie tak samo dobrze z porzuceniem przez partnera, w szczególności wieloletniego i zapomnieniem wspólnych chwil. Istnieje kilka powodów takiego zachowania, jedne wynikają z braku pewności siebie inne związane są z kumulacją negatywnych emocji. Dlaczego zatem ludzie nie potrafią iść do przodu?

giphy (4)

Brak pewności siebie

Dla wielu partnerów rozstanie jest powodem spadku pewności siebie. Jeśli dochodzi do zdrady zadajemy sobie pytanie "W czym byłam/ byłem gorszy?". Jeśli zaś dochodzi do wypalenia uczucia, często zastanawiamy się nad tym, dlaczego nasze starania poszły na marne. Osoby niepewne rozpoczynając nową relację, dostają namiastkę stabilizacji i bezpieczeństwa, dlatego będą się jej trzymać do samego końca, a nawet dłużej. 

Zaangażowanie

Choć miłość miłości nie równa, to jednak rozstanie z wieloletnim partnerem może być znacznie trudniejsze, niż zakończenie związku, który trwał zaledwie kilka chwil. Kiedy wydaje się nam, że znaleźliśmy drugą połówkę, staramy się dać z siebie wszystko. Nie zawsze jednak to wystarcza i czasem pomimo wielu wspólnie spędzonych tygodni czy lat, dochodzi do rozpadu związku. Czujemy się wtedy rozżaleni i rozgoryczeni, nie potrafimy odpuścić, ponieważ nie pozostało nam nic, poza partnerem. 

giphy-downsized (29)

Traumy z dzieciństwa

Brak odpowiedniej dawki uczucia w dzieciństwie może w związkach prowadzić do dwojakiego zachowania. Takie osoby albo nie potrafią zaufać partnerowi, albo przesadnie pokładają w nim nadzieje. Gdy "druga połówka" decyduje się odejść, zostają ponownie "zdradzeni". Trauma z dzieciństwa znów się powtarza, a oni próbują jej uniknąć za wszelką cenę. 

Poczucie własnej wartości

Choć nie jest to odpowiednie zachowanie, wiele kobiet i mężczyzn uważa, że to czy mają udany związek i szczęśliwą rodzinę, określa ich jako człowieka. Dochodzi wtedy do tego, że ich poczucie własnej wartości związane jest z tym czy posiadają partnera, czy nie. Kiedy zostają porzuceni mają wrażenie, że już nigdy nikt ich nie zechce.

Zemsta

Taki rodzaj zachowania, po zakończeniu związku, może być niebezpieczny zarówno dla porzuconego, jak i dla porzucającego. Kiedy cierpimy, nie zawsze potrafimy myśleć logicznie, a to może prowadzić do podejmowanie niekoniecznie rozsądnych decyzji, takich jak zemsta na byłym partnerze. Zamiast odpuścić, zaczyna się nękanie telefonami czy "wystawanie" pod domem byłego lub byłej. Niektórzy potrafią błagać o powrót tylko po to, żeby móc się odpłacić. 

Nie akceptują porażek

Złamane serce może być traktowanie jako życiowa porażka, podobnie jak porzucenie przez partnera. Niekiedy należy kilkukrotnie popłakać w poduszkę, aby w końcu znaleźć idealną miłość. Niektórzy niestety nie rozumieją tej zasady i kurczowo trzymają się czegoś, co dawno straciło sens. 

Trafiliście kiedyś taki taki typ byłego partnera? 

giphy-downsized (30)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów