Dlaczego niektóre związki rozpadają się po kilku miesiącach? Badacze mówią o nowym, niepokojącym zjawisku wśród młodych ludzi

Anna Respondek 08.11.2017
Sezonowe randkowanie
Fotografia: Pexels

Okazuje się, że na powodzenie relacji ma wpływ... pora roku. 

Randkowanie w XXI wieku wydaje się być wyjątkowo łatwe. Nowych ludzi można poznać na każdym kroku, a kolejne znajomości zawiązują się nie tylko w życiu realnym, ale także wirtualnym, za pośrednictwem popularnych mediów społecznościowych i aplikacji do randkowania.

Naukowcy odkryli jednak nowe zaburzenie, które dotyka coraz większą ilość "millenialsów". Mowa o sezonowym randkowaniu, które w wielu przypadkach kończy się płaczem, zgrzytaniem zębami i złamanym sercem. O tych fatalnych wieściach napisał porta Independent.co.uk.

giphy-downsized

Sezonowe randkowanie

Czym jest to "zaburzenie"? Według naukowców objawia się tym, że ludzie w okresie jesiennym i zimowym szukają partnera lub partnerki, którzy spędzą z nimi ten zimny i nieprzyjemny czas. Jednak wraz z nadejściem wiosny i lata, porzucają swoją "miłość", aby oddać się "zabawie i rozpuście". Nie jest to oczywiście schorzenie rozpoznane medycznie, jednak występuje coraz częściej wśród młodych ludzi. Psycholog Madeleine Mason zajmująca się związkami postanowiła wytłumaczyć, skąd bierze się to zjawisko. 

Single, którzy praktykują ten rodzaj randkowania, nie są w stanie poważnie się zaangażować. Wakacji i przyjaźni używają jako wymówki, choć tak naprawdę związane jest to z niemożnością stworzenia prawdziwych więzi - tłumaczy.

Psycholog przyznaje, że w niektórych przypadkach osoby samotne zdają sobie sprawę, że wpadły w pułapkę i wtedy zjawiają się u niej. 25-letnia Lucinda przybliżyła myślenie takiej osoby. 

Jest coś w jesieni i zimie, co sprawia, że chcę znaleźć kogoś, z kim będę mogła poprzytulać się na kanapie, pójść na łyżwy i trzymać się za ręce podczas mroźnego spaceru. Ale nie ma nic lepszego niż bycie singlem w trakcie lata - przyznała. 

Mason stwierdziła, że już na podstawie czterech symptomów może stwierdzić, czy "cierpi się" na sezonowe randkowanie. Po pierwsze nie możesz znieść myśli, że w trakcie świąt i Nowego Roku będziesz sam, po drugie już po trzech miesiącach w związku czujesz się znudzony i uwięziony i szukasz różnych wymówek, aby spotykać się z "miłością swojego życia" coraz rzadziej, po trzecie myśl o byciu singlem sprawia, że czujesz przysłowiowe motyle w brzuchu. Jako ostatni symptom podaje czas trwania takiej "zabawy". Jeśli robisz to przynajmniej trzy lata, nie jest dobrze. 

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów