Dlaczego kłócimy się na urlopie? Badania wskazują ma najczęstsze przyczyny

Anna Respondek 02.08.2017
Rodzinne wakacje
Fotografia: Pixabay

Urlop daje nam możliwość spędzenia trochę więcej czasu z ukochanymi osobami. Co jednak zrobić, jeśli cały czas dochodzi między nami do sprzeczek?

Szum fal, słońce grzeje, a my zamiast się do siebie uśmiechać, cały czas na siebie "warczymy". Dlaczego pary w trakcie urlopu tak często się kłócą? Są tego różne przyczyny. Jak się okazuje, wszyscy popełniają ten sam błąd, poczynając od przejmowania się małymi niedogodnościami aż do zamieniania ich w wielkie awantury. O co ta burza w szklance wody?

Analiza przeprowadzona przez European Summer Barometer w 17 krajach Unii Europejskiej pokazała, że coraz więcej pieniędzy wydajemy na wyjazdy, około 2 tysięcy złotych na jedną osobę. Ma nam to zapewnić niezapomniane wakacje, pełne pozytywnych emocji. Nie bierzemy jednak pod uwagę tego, że nawet ekskluzywny wypad na niewiele się zda, jeśli sami nie postaramy się o odpowiednią atmosferę.

Jak wynika z ankiety zrealizowanej przez międzynarodowy serwis wynajmujący auta, Holidayauto.com, na urlopie kłócimy się znacznie częściej i ostrzej niż w domu. Jak wskazują wyniki sondy, jedna na dziesięć par po wakacjach się rozstanie, natomiast cztery na dziesięć par, kłóci się codziennie. Jakie są najczęstsze przyczyny spięć?

Bagaże i nawigowanie

Ponad 2 tysiące osób przyznało, że do pierwszej kłótni dochodzi w trakcie pakowania bagaży i transportowania ich. Jedna z osób ma przeważnie pretensje związane z noszeniem walizek. Nerwowe momenty związane są również z poszukiwaniem paszportów oraz nawigowaniem do hotelu. 

Zazdrość i alkohol

Brytyjski portal Latedeals.co.uk w swoich analizach jako najczęstszą przyczynę kłótni podaje zazdrość i alkohol. Co trzecia para na dwutygodniowym wyjeździe kłóci się poważnie co najmniej dwa razy. Wyrzucamy sobie zainteresowanie innymi paniami bądź panami przy basenie czy w trakcie zwiedzania. Do kłótni mogą też prowadzić różne pomysły spędzania czasu na urlopie. Mężczyźni preferują aktywny wypoczynek, natomiast kobiety wolą wypoczywać na leżakach. Kolejną częstą przyczyną awantur jest wybór restauracji na kolację, picie za dużej ilości alkoholu, spędzanie zbyt długich "godzin" w łazience i ostatecznie, wydawanie pieniędzy na upominki. 

Dzieci przyczyną sporów

Te z par, które mają już swoje potomstwo, przyznają, że niejednokrotnie dochodzi do sprzeczek związanych z dziećmi. Kolejny brytyjski portal, Ebookers, zapytał swoich użytkowników o powody kłótni na wakacjach. Większość wskazywała na dzieci. Według psycholog Violetty Nowackiej, rodzice nie do końca wiedzą co zrobić z pociechami i zrzucają odpowiedzialność na siebie nawzajem. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest zrobienie czegoś razem, pobawienie się z dziećmi zachwyci je i może być zaskakująco przyjemne dla rodziców.

Jak uniknąć awantury? 

Według felietonistki, Zoe Williams, piszącej dla "The Guardian", należy przestrzegać trzech złotych zasad, które mogą uratować wyjazd i nas samych. 

Po pierwsze, jeśli jedno baluje, drugie powinno zachować umiar. Dwie osoby na kacu - to nigdy nie wróży nic dobrego, dlatego warto, aby jeden z partnerów pozostał "na chodzie". Po drugie, chwila dla siebie. Wszyscy jej potrzebujemy, bez względu na to czy to normalny dzień, czy urlop. Spędzanie czasu razem nie zawsze musi być związane z patrzeniem sobie głęboko w oczy i trzymaniem się za ręce. Jeśli jeden z partnerów ma ochotę na drzemkę lub chce poczytać książkę, nie warto robić mu wymówek, każdy zasługuje na minutkę oddechu.

Ostatnia z zasad może się okazać najtrudniejszą, jednak jest niezwykle ważna. Jasne wyrażanie własnych potrzeb może zaoszczędzić sporo nerwów. Dlatego dajmy sobie spokój z postawą "wszystko mi jedno" i od razu ustalmy co chcemy zjeść, co zwiedzić i jak spędzać czas. Przy odrobinie dobrych chęci, wszystko będzie dało się pogodzić.

Co zrobić jeśli już dojdzie od kłótni?

Choć emocje buzują wtedy po obu stronach, warto pamiętać o tym, aby nie wypowiadać słów, których później można żałować. Nawiązywanie tylko do faktów może być pomocne, tak samo jak otwarcie się na zdanie i uczucia partnera. Jeśli to nie pomaga i mimo wszystko kłótnia przybiera na sile warto zrobić przerwę, podobnie jak na ringu, ochłonięcie pomoże podejść do rundy numer dwa. 

giphy-tumblr (2)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów