Czy utrzymywanie kontaktu z ex to dobry pomysł? Naukowcy wskazują, w których przypadkach tak

Anna Respondek 09.08.2017
Przyjaźń z ex
Fotografia: Pixabay

Czy kontakt z byłym partnerem jest dla nas dobry? Naukowcy starają się pomóc w rozwiązaniu tej zagadki. 

Rozstanie z ukochanym lub ukochaną nie jest nigdy łatwym przeżyciem. Zawsze któraś ze stron cierpi bardziej. I choć często wydaje się nam, że już nigdy nie odezwiemy się do tej osoby, to niejednokrotnie dzieje się zupełnie inaczej. To czy nasz "ex" zostanie naszym przyjacielem zależy od tego, w jakich warunkach doszło do zerwania i co było jego przyczyną. 

Chęć pozostania w kontakcie z byłym chłopakiem lub dziewczyną może świadczyć o tym, że nadal nam na tej osobie zależy albo że jakieś sprawy pozostały nierozwiązane. Ponad 60 procent osób przyznaje się do tego, że nadal utrzymuje relacje z dawną miłością. Naukowcy z Uniwersytetu w Kansas ujawnili cztery najczęstsze motywacje, jakimi kierujemy się w takich sytuacjach. Dziennikarze Livescience.com dotarli do ich badań. 

Przyjaciele
Fotografia: Pixabay

Cztery typy przyjaźni z "ex"

W analizie wzięło udział ponad 170 kobiet i 110 mężczyzn, którzy musieli odpowiedzieć na zadane im pytania. Na ich podstawie wytypowano cztery powody, dla których nie rezygnujemy z przyjaźni z "ex", choć nie przynosi ona żadnych korzyści. Po pierwsze, związane jest to z wciąż tlącymi się uczuciami. Według autorki badań, Rebeccy Griffith, przyjaźń taka, paradoksalnie, jest długa i nieco wyniszczająca. 

Pomimo tego, że nie możemy liczyć na żadne korzyści, pozostajemy w relacji dłużej - stwierdziła. 

Kolejny powód, to strach przed utratą emocjonalnego wsparcia, zaufania i dobrych rad. Taki rodzaj przyjaźni może mieć pozytywny skutek, choć nie można stwierdzić czy przetrwa długo. Trzecim najczęstszym powodem utrzymywania kontaktów jest posiadanie wspólnych zobowiązań i dzieci. To niemalże wymusza na byłych partnerach pewnego rodzaju relacje. Czwarty powód wydaje się być związany z tym, jak jesteśmy wychowani. Czasem zwykła uprzejmość sprawia, że nie chcemy ranić kogoś, z kim spędziliśmy dużo czasu. Zazwyczaj ten rodzaj przyjaźni trwa długo i nie przeszkadza w ułożeniu sobie życia na nowo.

Zostanie przyjaciółmi ze względu na nierozwiązane sprawy uczuciowe, nie jest dobrym pomysłem, sprowadza negatywne rezultaty. Potrzeba wsparcia wydaje się prowadzić do bardziej pozytywnych skutków - wywnioskowali naukowcy. 

Konkludując, jeśli w przyjaźń z "ex" nie wplączą się żadne nierozwiązane sprawy i sfera emocjonalna, to relacja ta ma przyszłość. 

Czy kiedyś zdarzyło się Wam przyjaźnić z byłym? 

giphy-downsized (48)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów