Czy można kochać więcej niż jedną osobę naraz? Specjalista ujawnia kontrowersyjną prawdę

Anna Respondek 30.11.2017
Zakochana para
Fotografia: Pexels

Tego się nie spodziewaliśmy.

Zakochując się w nowo poznanej osobie, twierdzimy zazwyczaj, że jest to miłość na całe życie i że już nigdy nikogo nie będzie w stanie tak pokochać. Czy nie można zatem kochać dwóch osób naraz? W tej sprawie w programie "Dzień dobry TVN" wypowiedział się specjalista, psycholog Piotr Mosak, który przyznał, że zakochanie to w pewnym stopniu choroba psychiczna, na którą jest jednak lekarstwo. 

Według naukowca zauroczenie i miłość to dwie różne rzeczy, które znacząco od siebie odstają. Zauroczenie jest pierwszym etapem i może przeobrazić się w głębsze uczucie, ale może również w krótkim czasie zniknąć. Miłość natomiast jest jego następstwem. Według psychologa możliwe jest również kochanie większej ilości osób naraz. 

Myślę, że kochać można wiele osób naraz, tylko my żyjemy w takim świecie i społeczeństwie, że te swoje uczucia przelewamy na jedną osobę, te uczucia związane z przebywaniem z tą osobą, tworzeniem przyszłości - powiedział. 

Naukowiec podkreślił, że o uczucie należy dbać, gdyż pozostawione samo sobie wygasa i robi miejsce na nowe "zauroczenie". Według niego właśnie takie zachowania prowadzą do coraz częstszych rozwodów i rozstań. Prowadzący nie omieszkali zapytać go, czy istnieje możliwość ochronienie się przed ponownym zakochaniem. 

Najważniejsze są normy codzienne, na co mogę sobie pozwolić. To jest praca nad związkiem, rozmawianie o tym szczerze, że jest "słabo", że nie ma namiętności. Bez względu na wiek potrzebujemy na co dzień bliskości, seksualności. Tak jesteśmy skonstruowani - wyjaśnił. 

Myślicie, że można kochać więcej niż jedną osobę naraz?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów