Małżeństwo może zmienić osobowość. Naukowcy odkryli, w jaki sposób

Anna Respondek 06.09.2017
Małżeństwo
Fotografia: Pexels

Naukowcy zajęli się małżeństwami. Co odkryli tym razem?

Jest wielu przeciwników wejścia w związek małżeński. Jedni to "niebieskie ptaki", inni zatwardziali kawalerowie. Wiele osób twierdzi również, że do przypieczętowania miłości nie jest im potrzebne wypowiedzenie "jakiejś" formułki.

Naukowcy z Uniwersytetu Tilburg w Holandii udowadniają jednak, że powiedzenie sakramentalnego "tak" i stworzenie szczęśliwego związku małżeńskiego może pozytywnie na nas wpłynąć i sprawić, że staniemy się lepszymi ludźmi. Jak to możliwe?

giphy-downsized

Samokontrola i wybaczanie

Przebadano 199 świeżo poślubionych par. Zapytano je, w jakim stopniu zgadzają się z dwoma stwierdzeniami, po pierwsze "Kiedy partner zrobi coś wbrew mnie, skupiam się na tym, aby przebaczyć i zapomnieć, po drugie "Potrafię oprzeć się pokusie". Drugie stwierdzenie służyło zbadaniu poziomu samokontroli. Pytania te zadawano badanym regularnie co cztery lata, jak się okazało, poziom samokontroli i zdolności przebaczenia wzrastał z każdym rokiem. 

Posiadanie wysokiego poziomu samokontroli jest wielkim atrybutem, to pomaga prosperować w niemalże każdej sferze życia, włączając w to bliskie relacje. Podobnie jest ze zdolnością do przebaczania, nie jest ona korzystna jedynie dla związku, przyczynia się również do lepszego samopoczucia każdego z nas - twierdzi doktor Tila Pronk zajmująca się badaniami. 

Dzięki rozwijaniu tych dwóch zdolności stajemy się lepszymi ludźmi, nie tylko dla naszych najbliższych, ale także dla wszystkich osób, z którymi się stykami. 

Czy to zachęciło Was do ożenku? ;)

giphy-downsized
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów