Czas to najlepsze lekarstwo na złamane serce? Naukowcy widzą to inaczej

Katarzyna Leszczyńska 21.11.2017
Nie zawsze czas pomaga na złamane serce
Fotografia: pexels.com

Trudne rozstanie może mieć tragiczne skutki.

Mówi się, że czas leczy rany. Okazuje się, że nie zawsze tak jest. Zwłaszcza te, które towarzyszą nam po rozstaniu. Niektóre zerwania związków są na tyle traumatycznym przeżyciem, że towarzyszy im stres, lęk, napięcie. A te uczucia mogą doprowadzić do rzadkiego schorzenia, jakim jest „zespół złamanego serca”. Może to spowodować długotrwałe skutki, których nie da się wyleczyć z upływem czasu.

Naukowcy z University of Aberdeen nie pozostawiają wątpliwością, że nie na każde rozstanie może pomóc czas. W tym celu badacze przeprowadzili eksperyment. Przez dwa lata badali 37 osób, u których wykryto zespół złamanego serca.

Czym jest zespół złamanego serca?

Ludzie ze złamanym sercem mają objawy podobne do osób po zawale

Na podstawie testów i skanów MRI badacze stwierdzili, że ci ludzie mieli objawy typowe dla osób po przebytym zawale. Wszystko dlatego, że zmniejsza się zdolność serca do pompowania krwi. Skutkiem tego może być zmniejszenie elastyczności serca i nieprawidłowe skurcze.

Jak na razie nie ma odpowiednich metod leczenia tego schorzenia. Okazuje się jednak, że trudne rozstanie z partnerem może prowadzić do tragicznych skutków i nie da się ich samemu wyleczyć. A czas raczej w tym wypadku nie może pomóc. Warto co jakiś czas badać serce, zwłaszcza, jeśli zauważymy jakieś niepokojące sygnały.

Niektóre rozstania są bardzo trudne
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów