Co publikowanie wspólnych zdjęć z partnerem na Facebooka mówi o związku? Naukowcy nie mają dobrych wiadomości

Anna Respondek 01.03.2018
Związki
Fotografia: Fotolia

Robią to zarówno kobiety jak i mężczyźni. Czy da się nad tym zapanować? 

Odkąd pojawiły się portale społecznościowe, życie w sieci przybrało zupełnie inny wymiar. Użytkownicy Facebooka czy Instagrama stworzyli nową społeczność, która stała się niezwykle interesującym tematem dla naukowców i psychologów. 

Zobacz także: Panowie, którzy mówią te rzeczy nie są warci zaufania. To wyjątkowo "śliski" typ mężczyzny

Tym razem badacze z kanadyjskich i amerykańskich uniwersytetów opublikowali w "Personality and Social Psychology Bulletin" ciekawy artykuł na temat zdjęć wrzucanych przez pary do sieci. Wnioski z ich analizy mogą zaskoczyć niejednego użytkownika mediów społecznościowych i rzucić zupełnie nowe światło na funkcjonowanie wiele związków. 

Fotolia_192892978_Subscription_Monthly_M
Fotografia: Fotolia

Związek a obecność na Facebooku

Według naukowców można wyodrębnić trzy style przywiązania w związku, o czym powiedział John Bowlby. Styl unikający, lękowo-ambiwalentny i ostatni oparty na poczuciu bezpieczeństwa. O ile nie znaleźli żadnych powiązań między trzecim stylem a publikowaniem zdjęć na Facebooku, to zupełnie inaczej wygląda to w przypadku dwóch pierwszych. 

Osoby o stylu unikającym niechętnie wrzucają zdjęcia, ponieważ nie chcą obnosić się ze związkiem, osoby o stylu lękowo-ambiwalentnym boją się utraty ukochanego lub ukochanej, dlatego starają się, aby ich związek był maksymalnie widoczny. 

W celu ustalenia tych zależności badacze przyjrzeli się 108 studenckim parom, które przez dwa tygodnie musiały prowadzić dziennik związku. Jak twierdzą specjaliści, te osoby, które nie były pewne uczucia partnera, dużo chętniej obnosiły się ze związkiem w mediach społecznościowych.

Osoby, które unikają przywiązania, mają tendencję do oddalania się od swoich partnerów, podczas gdy osoby o lękowo-ambiwalentnym stylu przywiązania prawie zawsze szukają potwierdzenia swego związku, nawet w mediach społecznościowych. Często szukają pozytywnego zainteresowania w przypadku braku potwierdzenia ze strony partnera - mówi terapeutka Jennifer Chappell Marsh.

A Wy, jak często publikujecie zdjęcia z partnerami? 

Zobacz także: Jak rozpoznać, że twój partner zakochuje się w innej kobiecie

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów