Naukowcy sprawdzili, w jakim wieku najlepiej wziąć ślub. Te małżeństwa są najtrwalsze

Katarzyna Leszczyńska 02.11.2017
W jakim wieku najlepiej wziąć ślub?
Fotografia: Pexels.com

Kiedy podjąć tak ważną decyzję?

Wiele par chce jak najszybciej założyć rodzinę. Dlatego też w dość młodym wieku decydują się na ślub. Inni są do tego zmuszani przez rodzinę, która nieustannie pyta o to, kiedy w końcu się pobiorą. Wczesne małżeństwa są zakorzenione w tradycji. Dawniej kobiety jeszcze jako nastolatki wychodziły za mąż. Stąd też wziął się termin „stara panna”. W dzisiejszych czasach granica ta jest o wiele bardziej przesunięta. Niektórzy jednak nadal decydują się na wczesny ślub. Okazuje się, że to może być bardzo zły krok.

Naukowcy z amerykańskiego Instytutu Badań nad Rodziną wykazali zależność pomiędzy rozwodami, a wczesnym braniem ślubu. Sprawdzili też, jaki wiek jest najodpowiedniejszy do wejścia w ten poważny etap życia. Okazuje się, że nic na siłę i lepiej poczekać nieco dłużej. Według badań aż 50% małżeństw w USA kończy się rozwodem. Najczęstszym powodem, jak się okazuje, jest to, w jakim wieku para wzięła ślub.

Ze ślubem lepiej poczekać
Fotografia: pexels.com

Im później weźmiecie ślub, tym lepiej

Według amerykańskich naukowców optymalnym wiekiem na zawarcie związku małżeńskiego jest trzydziestka. Ludzie w tym momencie życie są o wiele bardziej dojrzali i gotowi na poważne relacje. Najważniejsze argumenty natomiast, które przemawiają za tym akurat wiekiem, to więcej przemyślanych decyzji i stabilizacja finansowa. Zazwyczaj ludzie w tym wieku mają już stałą pracę i osiągają wyznaczone sobie wcześniej cele. Dzięki temu mogą skupić się na zakładaniu rodziny.

Największy odsetek rozwodów, bo aż 32%, stanowią pary, w których podczas ślubu minimum jedna osoba nie miała ukończonych 20 lat. Zazwyczaj tego typu śluby są spowodowane innymi czynnikami niż pewność uczuć. Nawet związki rozpoczęte w okresie nastoletnim na ogół kończą się rozstaniem.

20% rozwodników natomiast to pary w wieku 20-24 lata. Dla wielu młodych ludzi jest to przejściowy okres. Zazwyczaj wtedy kończą studia, stawiają pierwsze zawodowe kroki, wyprowadzają się od rodziców. Wtedy też próbie poddawane są ich związki. Warto przeczekać ten okres, zanim zdecydujemy się na wejście w kolejny etap życia.

Nie ma więc sensu słuchać wujków, którzy chętnie pobawiliby się na rodzinnym weselu. Lepiej kierować się własnym sercem i intuicją. A jeżeli one podpowiadają zaczekanie, w dzisiejszych czasach nie ma w tym nic złego.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów