Aby para była szczęśliwa, musi zgadzać się w tych 3 rzeczach. To one decydują o trwałości chemii z początku relacji

Anna Respondek 28.12.2017
Udany związek
Fotografia: Pexels

To ważna kwestia związana z psychologią.

Szczęśliwy związek i wspaniała rodzina to marzenie niejednej kobiety i niejednego mężczyzny. Co zrobić, aby się spełniło? Na początku w związku wystarcza zauroczenie, pojawia się iskrzenie i napięcie seksualne. Jednak aby związek przerodził się w coś poważnego i trwałego musi mieć punkty zaczepienia, które przyczynią się do tego, że chemia, która jest między partnerami w początkowych fazach relacji później nie zniknie. 

Według psychologów, aby para była szczęśliwa, musi zgadzać się w trzech ważnych kwestiach, określanych trzema stanami ego. Stany te są częścią osobowości każdego z nas i ważne jest, aby dogadywały się ze sobą nawzajem. To schematy zachowań, za którymi kryje się sposób działania i komunikacji. Najczęściej wytwarzają się w czasach dzieciństwa i mają związek z kontaktami międzyludzkimi.

Rodzic

Ten stan tworzy się około 5 roku życia na podstawie obserwacji własnych rodziców. Wyraża to, co wolno robić, a czego zdecydowanie nie wolno. To właśnie w nim zawarte się normy i zasady. Ważne jest, aby para miała podobne podejście do życia, dzięki czemu będzie im łatwiej w przyszłości wychować wspólne dzieci.

Dorosły

To najbardziej rzeczowy stan, w którym mieszczą się fakty, pytania i odpowiedzi. Koncentruje się na zadaniach i obowiązkach, pomaga również wyjść z konfliktów z innymi dorosłymi, które oparte są na uczuciach. W związku ten stan musi odzywać się w momentach, w których trzeba ustalić ważne rzeczy czy rozwiązać problemy.

Dziecko

To stan, który jest w nas zakorzeniony od dzieciństwa, ponieważ zbudowany jest na doświadczeniach i przeżyciach z tamtych czasów. Dziecko jest przede wszystkim nośnikiem emocji. To ono decyduje o wielu odczuciach, jakie żywisz wobec partnera. Między innymi o tym, czy nadal cię pociąga lub czy dobrze się razem bawicie.

Stany ego nie muszę pokrywać się w stu procentach, jednak ważne, aby były do siebie podobne. 

giphy (2)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów