7 oznak, że twój partner znęca się nad tobą emocjonalnie. Nie daj się wykorzystywać!

Julia Pandecka 18.09.2020
Partner znęca się emocjonalnie nad partnerką, która siedzi smutna na brzegu łóżka
Fotografia: Shutterstock

Jeżeli twój partner zachowuje się w ten sposób, to znaczy, że znęca się nad tobą emocjonalnie. Nie daj się wykorzystywać! 

Niektóre związki są dalekie od ideałów. Możemy się dziwić kobietom, które tkwią w toksycznych relacjach, jednak pewne jest jedno - zakochana kobieta często nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej partner się nad nią znęca psychicznie. Manipulacje, wpędzanie w poczucie winy, zaniżanie poczucia własnej wartości - te i wiele innych sytuacji niestety często zdarzają się w związkach. Podpowiadamy, jak zdać sobie sprawę z tego, że tkwisz w toksycznej relacji. Oto 7 podstawowych oznak!

Zobacz także: 5 sygnałów świadczących o tym, że masz do czynienia z manipulatorem. Sprawdź, jak go zdemaskować

7 oznak, że partner znęca się nad tobą emocjonalnie

Wydawać się może, że przemoc fizyczna jest najgorsza. Ją jednak o wiele łatwiej wykryć niż przemoc psychiczną, która potrafi być równie groźna. 

Istnieje wiele par, na pozór szczęśliwych, w których ma miejsce właśnie manipulacja i przemoc psychiczna. Oto 7 oznak, które wskażą, że partner znęca się nad tobą emocjonalnie.

1. Nieustannie cię kontroluje

Każdy z nas potrzebuje odrobiny przestrzeni, nawet, a może zwłaszcza, w związku. To, że jesteście razem, nie oznacza, że on ma ci mówić, jak masz się ubierać, czy malować. Nie musisz mu się też spowiadać z każdego wyjścia na drinka z przyjaciółką, czy późniejszego powrotu z pracy. On powinien ci zaufać, a ty musisz mieć życie też poza nim, żeby wasza relacja była zdrowa.

2. Jest opryskliwy i niemiły

Każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu usłyszeć coś miłego. Jeżeli twój partner nieustannie na ciebie warczy, jest opryskliwy i w dodatku nie potrafi już powiedzieć ci nic miłego, to znaczy, że znęca się nad tobą psychicznie i czas najwyższy się z nim rozstać.

3. Gardzi tobą

Brak miłych słów to jedno, ale idąc dalej, może się zdarzyć, że partner zaczyna tobą gardzić. Jest sarkastyczny, wyśmiewa cię na każdym kroku, poniża nawet w towarzystwie. Cały czas wmawia ci, że nie umiesz nic zrobić poprawnie. Tego nie da się wytrzymać!

4. Znęca się nad tobą fizycznie

Od przemocy psychicznej do fizycznej jest krótka droga. Najpierw zaczynają się przepychanki słowne, następnie dochodzi do rękoczynów. Znasz to? Często ofiary przemocy bronią swoich oprawców. "Zasłużyłam na to", "niepotrzebnie go denerwowałam" - to też jest ci znane? Poszukaj pomocy! Coraz więcej jest ośrodków, które mogą zagwarantować ci bezpieczne schronienie. Nie bój się prosić o pomoc. 

5. W kółko cię przeprasza

Jedną z cech emocjonalnej przemocy w związku jest tzw. błędne koło. Co to oznacza? Partner cię poniży lub uderzy, następnie przeprasza i zapewnia o swojej miłości. Później robi to samo. I tak w kółko. Błędne koło się zatacza, a on funduje ci emocjonalny rollecoaster. 

6. Zaniża poczucie twojej wartości

Pogarda, którą każdego dnia ukazuje ci partner, może prowadzić do tego, że tracisz poczucie własnej wartości. Nie ma nikogo, kto by cię docenił, czujesz się najgorsza, a jedyne, co cię wartościuje, to słowa "ukochanego". Nie daj sobie wmówić, że jesteś brzydka, czy nic nie potrafisz - nikt nie może mówić ci, co powinnaś sądzić o sobie. Miej zawsze wysoko uniesione czoło, a jeżeli ktoś cię obraża - rozstań się z nim i znajdź kogoś lepszego. Jesteś tego warta!

7. Oddala cię od bliskich

Osoby, które chcą mieć nad kimś emocjonalną przewagę, będą odseparowywać tę osobę od innych. Od rodziny, przyjaciół, którzy mogą spojrzeć na ich relację chłodnym okiem. Przez to ty nie masz wsparcia, a on może mieć nad tobą stu procentową kontrolę. Nie daj się! Żaden facet nie jest wart twoich relacji z rodziną i przyjaciółmi.

Zobacz także: 8 największych błędów, jakie faceci popełniają w związku. Są niewybaczalne

Mężczyźni wskazali ubrania, które ich zdaniem nie pasują do żadnej damskiej stylizacji. Zobaczcie, o jakie elementy garderoby chodzi! 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów