Masz niską samoocenę? Oto 5 sposobów na podniesienie poczucia własnej wartości

piękna kobieta
Fotografia: Shutterstock

Zaniżona samoocena ma fatalny wpływ na naszą psychikę i relacje z innymi. Przyczyn tego problemu najczęściej trzeba szukać w dzieciństwie. Na szczęście są sprawdzone sposoby, dzięki którym możesz wzmocnić poczucie własnej wartości.

Poczucie własnej wartości to sposób, w jaki postrzegamy samych siebie. Psycholog Guy Winch stworzył listę 5 sposobów na podniesienie poczucia własnej wartości. Poznaj szczegóły.

Jak wzmocnić poczucie własnej wartości?

U większości z nas poczucie własnej wartości bywa zmienne. Kiedy wszystko idzie po naszej myśli, lepiej oceniamy samych siebie. Jednak, gdy tylko przydarzy nam się trudniejszy czas i nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem, natychmiast nasza samoocena spada.

Tylko wtedy, gdy nie uzależniać poczucia własnej wartości od czynników zewnętrznych, nasza samoocena będzie stabilna. Jest kilka sprawdzonych sposobów na to, aby ją wzmocnić na stałe. Oto one!

1. Myśl i mów o sobie dobrze

To najprostsza metoda budowania poczucia własnej wartości. Pozytywne słowa mają pozytywne wibracje, a to ma wpływ na to, jak postrzegamy siebie i innych. Praktykuj tę metodę regularnie, a niebawem zobaczysz pierwsze efekty.

2. Naucz się przyjmować komplementy

Wiele z nas nie potrafi przyjmować komplementów. Gdy tylko usłyszymy pozytywne słowa na nasz temat, czujemy się niezręcznie lub nim zaprzeczamy. Nauczmy się po prostu dziękować za komplementy. Dzięki temu poczujemy się lepiej i wzmocnimy naszą samoocenę.

3. Skończ z krytykowaniem samej siebie

Mówienie o sobie negatywnie w towarzystwie innych świadczy o niskim poczuciu własnej wartości. Autokrytyka jeszcze bardziej obniża naszą samoocenę. Następnym razem, gdy będziesz chciała wypowiedzieć negatywne słowa na swój temat, lepiej ugryź się w język.

4. Zrób listę mocnych cech swojej osobowości

Jeżeli zauważasz u siebie obniżoną samoocenę, najskuteczniejszym sposobem będzie stworzenie listy swoich najmocniejszych cech. Wystarczy, że weźmiesz kartkę i wypiszesz swoje atuty. Przy każdym punkcie dodaj krótki opis, w którym wyjaśnisz, dlaczego akurat ta cecha jest dla ciebie ważna.

5. Pomagaj innym

Nic tak nie wzmacnia naszej samooceny, jak poczucie, że zrobiliśmy coś dobrego dla innych. To poczucie sprawczości poprawia naszą samoocenę i nastrój. Sprawdźcie same!

Mężczyźni wskazali ubrania, które ich zdaniem nie pasują do żadnej damskiej stylizacji. Zobaczcie, o jakie elementy garderoby chodzi! 

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów